Rıchard M. Frank'ın Mu'tezile ve Eş'arîlik mukayesesi
Comparison of Mu'tazila and Ash'arism by Richard M. Frank
- Tez No: 844346
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Richard M. Frank, başta kelâm ilmi olmak üzere İslam düşünce tarihindeki birçok disiplin sahasında değerli eserler ortaya koymuş ve önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle kelâm ilmine yoğunlaşan Frank'in akademik hayatı, görüşleri ve eserleri hakkında yapılmış bütüncül bir çalışmaya literatürde rastlanılmamaktadır. Bu tez çalışması ise Frank'in akademik hayatını, İslam düşünce geleneğindeki konumunu, eserlerini, eserlerinde kullandığı yöntem ve teknikleri ele alınmıştır. Bununla birlikte, Frank'in çalışmalarının belki de en merkezi noktasında yer alan kelâm ilminin yapısına dair Frank'in görüş ve değerlendirmeleri, bütüncül bir tarzda ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasının asıl üzerinde durduğu nokta ise eserlerinde kelâm ilminin iki önemli düşünce okulu olan Mu'tezile ve Eş'arîlik mezheplerini sıklıkla karşılıklı okumaya tabi tutan Frank'in bu iki ekol hakkındaki görüşleridir. Dolayısıyla bu yüksek lisans tezinde Frank'in, insan fiilleri ve hüsün-kubuh meseleleri bağlamında Mu'tezile ve Eş'arî düşünce okullarının teorilerine dair kanaatleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Richard M. Frank has revealed valuable works in many disciplinary fields in the history of Islamic thought, especially the science of kalam, and has made important contributions. However, a holistic study about academic life, views, theses and works of Frank, who especially focused on the science of kalam, cannot be found in the literature. Therefore, this thesis study dealt with Frank's academic life, his position in the Islamic thought tradition, his works, the methods and techniques he used in his works. However, in this study, Frank's views and evaluations about the structure of the science of kalam, which is perhaps the most central point of Frank's work, are presented in a holistic manner. The main subject of this thesis study is the views of Frank, who often subjects the two important schools of thought of the science of kalam, the sects of Mu'tezile and Ashʿarism, to mutual reading in his works, about these two schools. This thesis study focuses on Frank's views on these two schools, who often compares the views of the Mu'tezile and Ashʿarism sects in his works. Therefore, in this master's thesis, Frank's opinions on the theories of the Mu'tezile and , Ashʿari schools in the context of human actions and husn-kubh (moral values) issues were evaluated.