Fiziksel olarak aktif bireylerde titreşimli foam roller uygulamasının gastroknemius kas pasif mekanik özellikleri, gecikmiş kas ağrısı ve fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of vibration foam roller application on gastrocnemius muscle passive mechanical properties, delayed onset muscle soreness and functions in physically active individuals
  1. Tez No: 844356
  2. Yazar: İSMAİL GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN HARPUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi ve Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı fiziksel olarak aktif bireylerde gastroknemius kasına yapılan iki farklı foam roller uygulamasının kas pasif mekanik özellikleri, gecikmiş kas ağrısı ve fonksiyonları üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya fiziksel olarak aktif 15 erkek, 15 kadın olmak üzere 30 sağlıklı birey (ort yaş±ss: 23,29±1,12 yıl) dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin demografik bilgileri ve ilk ölçümleri (egzersiz öncesi) alındıktan sonra 30 tekrar ve 5 setten oluşan eksentrik topuk yükseltme egzersizi yapmaları istendi. Bu egzersiz ile bireylerin her iki bacağında da gastroknemius gecikmiş kas ağrısı (GKA) oluşturmak hedeflendi. Egzersizden sonra ölçümler tekrarlandı (egzersiz sonrası). Bireylerden 48 saat sonra tekrar değerlendirmeye gelmeleri istendi. 48 saat sonra değerlendirmeye gelen bireylere önce ölçümler tekrarlandı (foam roller öncesi), sonra titreşimli foam roller (VFR)'ın uygulanacağı kas (sağ veya sol gastroknemius) randomizasyon ile belirlenerek uygulama yapıldı, diğer kasa ise titreşimsiz foam roller (NVFR) uygulaması yapıldı. Uygulamalar sonrası son ölçümler alındı (foam roller sonrası). Kasın pasif mekanik özellikleri Myoton-3 cihazı ile, gecikmiş kas ağrısı Görsel Analog Skalası (GAS) ile, kas kuvveti el dinamometresi ile, eklem hareket açıklığı (EHA) ağırlık aktarmalı hamle testi ile ve dinamik denge Y-Denge Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of two different foam roller applications on the gastrocnemius muscle on muscle passive mechanical properties, delayed onset muscle soreness and functions in physically active individuals. Thirty healthy individuals (mean age±sd: 23.29±1.12 years), including 15 physically active men and 15 women, were included in the study. After the demographic information and first measurements (before exercise) of the individuals participating in the study were taken, they were asked to perform the eccentric heel raise exercise consisting of 30 repetitions and 5 sets. With this exercise, it was aimed to create gastrocnemius delayed onset muscle soreness (DOMS) in both legs of the individuals. Measurements were repeated after exercise (post-exercise). Individuals were asked to come back for evaluation after 48 hours. First, the measurements were repeated for the individuals who came for evaluation after 48 hours (before the foam roller), then the muscle to which the vibrating foam roller (VFR) would be applied (right or left gastrocnemius) was determined by randomization and applied, and the other muscle was treated with a non-vibrating foam roller (NVFR). Final measurements were taken after the applications (after the foam roller). Passive mechanical properties of the muscle were evaluated with the Myoton-3 device, delayed onset muscle soreness with the Visual Analogue Scale (VAS), muscle strength with a hand dynamometer, joint range of motion (ROM) with the weight-bearing lunge test, and dynamic balance with the Y-Balance Test.