Kronik bel ağrısı olan bireylerde reformer pilates ve multi-gravitasyonel süspansiyon temelli egzersizlerin ağrı, endurans, denge, engellilik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of reformer pilates and multi-gravitational suspension based exercises on pain, endurance, balance, disability and quality of life in individuals with chronic low back pain
  1. Tez No: 844355
  2. Yazar: MERVE DİLARA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, reformer pilates ve multi-gravitasyonel süspansiyon temelli egzersizlerin kronik bel ağrısı şikayetine sahip bireylerde, ağrı, endurans, denge, engellilik ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gaziantep'te yaşayan 25-60 yaş aralığında kronik bel ağrısı olan 60 birey çalışmaya katıldı. Bireyler kapalı zarf randomizasyon yöntemi ile reformer pilates grubu (n=20, ortalama yaş; 31,85±8,89 yıl, vücut ağırlığı; 67,75±18,75 kg, boy; 166,15±10,85 cm, VKİ; 24,27±4,39 kg/m2), multi-gravitasyonel süspansiyon temelli egzersiz grubu (n=20, ortalama yaş; 29,90±6,70 yıl, vücut ağırlığı; 60,85±12,72 kg, boy; 164,00±6,49 cm, VKİ; 22,58±4,14 kg/m2) ve ev egzersizi kontrol grubu (n=20, ortalama yaş; 30,40±8,21 yıl, vücut ağırlığı; 67,80±14,49 kg, boy; 165,25±6,74 cm, VKİ; 24,76±4,66 kg/m2) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Egzersiz eğitimleri 4 hafta boyunca haftada 2 kez olacak şekilde (10 dk ısınma, 30 dk egzersiz eğitimi, 10 dk soğuma) uygulandı. Katılımcıların ağrıları VAS ile çalışma öncesi, 1., 2., 3. hafta ve sonrası olmak üzere toplam 5 kez değerlendirildi. Enduransları ise gövde anterior fleksör testi, gövde posterior ekstansör testi, sırt üstü köprü testi, sağ ve sol yan köprü testi ile değerlendirildi. Bireylerin statik dengeleri tek bacak üzerinde durma testi ile, dinamik dengeleri Star Excursion Denge testi ile, bel ağrısına bağlı engellilikleri Oswestry Engellilik Anketi ile ve yaşam kalitesi WHOQOL-Bref ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study has been designed with the aim of analyzing the effects of reformer pilates and multi-gravitational suspension-based exercises on pain, endurance, balance, disability and quality of life in individuals with chronic low back pain. 60 individuals between the ages of 25 and 60 living in Gaziantep, who had low back pain and applied to our clinic to exercise, participated in the study. Individuals have been divided into three groups by closed-envelope randomization method. Reformer pilates group participants (n=20, mean age; 31.85±8.89 years, body weight; 67.75±18.75 kg, height; 166.15±10.85 cm, BMI; 24.27±4.39 kg/m2), multi-gravitational suspension based exercises group (n=20, mean age; 29.90±6.70 years, body weight; 60.85±12.72 kg, height; 164.00±6.49 cm, BMI; 22.58±4.14 kg/m2), home exercise control group (n=20, mean age; 30.40±8.21 years, body weight; 67.80±14.49 kg, height; 165.25±6.74 cm, BMI: 24.76±4.66 kg/m2) participants have done their (10 minutes of warm-up, 30 minutes of strength training, 10 munites of cool-down) workout sessions, twice a week for 4 weeks. Participants' pain was evaluated with VAS total of 5 times, including before and after the study. Participants' endurance by the trunk anterior flexor test, trunk posterior extansor test, supine bridge test and right and left side bridge test, static balance by the single-leg standing test, dynamic balance by Star Excursion Balance test, disability due to low back pain with the Oswestry Disability Index and their quality of life; WHOQOL-Bref evaluated at the beginning and the end of the study.