Tütün toplayan tarım işçilerinde karpal tünel sendromunun yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of carpal tunnel syndrome on the quality of life in agricultural workers who harvest tobacco
- Tez No: 790153
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karpal tünel sendromu sıklıkla ellerin kuvvetle, titreşimle ve tekrarlayan hareketlerle kullanıldığı meslek gruplarında görülmektedir. Tütün hasadı yapan tarım işçileride aktif olarak ellerini kullanırlar. Bu araştırma kapsamında tütün toplayan tarım işçilerinde karpal tünel sendromunun yaşam kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Bu gözlemsel, kesitsel, ilişki arayıcı çalışma Mayıs 2022 ile Ekim 2022 tarihleri arasında Manisa ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Manisa ili Kırkağaç ilçesi ile bu ilçeye bağlı Söğütalanı, Demirtaş ve Alacalar köylerindeki tütün toplayan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine karşılayan 25-45 arası 23 kadın 23 erkek olmak üzere 46 tütün toplayıcı oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcılara Phalen, Ters Phalen, Tinel ve Durkan testleri uygulandı ve Jamar el dinamometresiyle kavrama kuvvetleri ölçüldü. Vizüel Analog Skala (VAS), Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi (BKTSA) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Kısa Formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome oftenly seen in occupational groups where hands are frequently used with force, vibration and repetetive movements. Agricultural workers harvest tobacco also actively use their hands. The effect of carpal tunnel syndrome on the quality of life of agricultural workers who harvest tobacco was evaluated in this research. This observational, cross-sectional, relation-seeking study was conducted in Manisa between May 2022 and October 2022. The population of the research consists of agricultural workers who harvest tobacco in the Kırkağaç district of Manisa province and Söğütalanı, Demirtaş and Alacalar villages of this district. The sample of the study consists of a total of 46 tobacco harvesters, 23 women and 23 men, between the ages of 25-45 who accepted to participate in the research and met the inclusion criteria. Hand grip strength was measured with Jamar hand dynamometer by applying Phalen, Reverse Phalen, Tinel and Durkan tests to all participants included in the study. After the tests Visual Analogue Scale (VAS), Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire (BCTSQ) and SF-36 Quality of Life Assessment Short Form were applied.