Lupeol'un erkek sıçanlarda akut egzersize bağlı oksidatif stres üzerine koruyucu etkileri
Protective effects of Lupeol on acute exercise-related oxidative stress in male rat
- Tez No: 844383
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÇOKNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut egzersiz, özellikle yüksek şiddette yapıldığı zaman oksijen tüketimini artırması sebebiyle serbest radikal üretiminde artışa yol açmaktadır. Lupan tip triterpen yapısındaki, Lupeol antioksidan antikanser ve antiinflamatuvar etkilerinin yanısıra, serbest radikalleri inhibe edici özelliği ile bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, lupeol'un erkek sıçanlarda akut egzersize bağlı oksidatif stres üzerine koruyucu etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmamızda 6 aylık, 200±250 g. ağırlığında 24 adet Spraque Dawley cinsi sıçanlar kullanılmıştır. Deney hayvanları rastgele yöntem ile seçilerek kontrol, egzersiz, lupeol ve egzersiz + lupeol olarak dört gruba ayrılmıştır. Araştırma sonrası deney hayvanları sakrifiye (servikal dislokasyon) edildikten sonra alınan kan örneklerinde; enzimatik antioksidanlar, (SOD),(CAT), (MDA); nonenzimatik grup, (GPx), koenzim Q10 ve a-lipoik asit enzimlerinin düzeyleri ve serum örneklerindeki oksidatif stres düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acute exercise, especially when done at high intensity, leads to an increase in free radical production due to increased oxygen consumption. Lupeol is known for its antioxidant and sterol properties, as well as its free radical inhibitory properties in anticancer and anti-inflammatory conditions. The aim of our study was to determine the protective effects of lupeol on acute exercise-induced oxidative stress in male rats. In our study, 6 months old, 200±250 g. Weight of 24 spraque dawley rats were used. Experimental animals were randomly selected and divided into four groups. Blood samples taken after the animals were sacrificed (cervical dislocation) after acute exercise; enzymatic antioxidants, (SOD), (CAT), (MDA); nonenzymatic group, (GPx), coenzyme Q10 and a-lipoic acid enzymes were examined and oxidative stress levels were measured from the serum of blood samples taken by ELISA method.