Elit tekvando sporcularında Nitrat ve L-arginine alımının akut aerobik, anaerobik performans, denge, çeviklik ve toparlanma üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Nitrate and L-arginine intake on acute aerobic, anaerobic performance, balance, agility and recovery in elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 844431
  2. Yazar: ZAFER KAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OZAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Elit Tekvando sporcularında nitrat ve l-arginine alımının akut aerobik, anaerobik performans, denge, çeviklik ve toparlanma üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, çift-kör, randomize, çapraz çalışma olarak gerçekleştirildi. Alıştırma oturumu, antropometrik ölçümler, 72 saat aralıklarla ayrı ayrı sekiz deneysel deneme; Nitrat, L-argine, iki ajan birlikte (NİT*L-ARG) ve bir plasebo (PLA) takviyesi verilerek uygulandı. Nitrat takviyesi taze ıspanak homojen hale getirildikten sonra (837,40 mg/kg), Largine ise toz formunda belirlenen düzeyde (6g) sporculara besin takviyesi olarak verildi. Araştırma 18 yaş ve üzeri 15 elit erkek tekvando sporcusunun gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımları Shapiro-Wilk testi ile kontrol edildi. Tekrarlanan ölçümler için zaman içinde varyans analizi (ANOVA RM) uygulandı. Küresel olmayan dağılımlar için Greenhouse Geiser düzeltmeleri Mauchly testi kullanılarak değerlendirildi ve ölçümler arasındaki ikili karşılaştırmalar Bonferroni post-hoc analizi ile test edildi. Aynı zamanda kısmi eta kare katsayısı (ηp2) ile etki büyüklüğü hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effects of nitrate and l-arginine intake on acute aerobic, anaerobic performance, balance, agility and recovery in elite Taekwondo athletes. Method: The research was conducted as a double-blind, randomized, crossover study. Practice session, anthropometric measurements, eight experimental trials separately at 72-hour intervals; Nitrate, L-argine, two agents together (NİT*L-ARG) and a placebo (PLA) were administered as supplements. Nitrate supplement was given to the athletes as a nutritional supplement after the fresh spinach was homogenized (837.40 mg/kg), and Largine was given in powder form at the determined level (6g). The research was conducted with the voluntary participation of 15 elite male taekwondo athletes aged 18 and over. Normality distributions of the data were checked with the Shapiro-Wilk test. Analysis of variance over time (ANOVA RM) was applied for repeated measures. Greenhouse Geiser corrections for non-spherical distributions were evaluated using the Mauchly test, and pairwise comparisons between measurements were tested with Bonferroni post-hoc analysis. At the same time, the effect size was calculated with the partial eta square coefficient (ηp2).