Finansal yenilikler ve para politikası ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship of financial innovations and monetary policy: The case of Turkey
  1. Tez No: 844430
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ARARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇEM ÖZAYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yarım yüzyılda, dünyada hızla artan ekonomik büyüme, küreselleşme ve finansal serbestleşme süreci yaşanmış ve ülke otoriteleri bu süreci para politikası araçlarıyla yönlendirmeye çalışmışlardır. Ekonomik büyümenin ihtiyaç duyduğu yatırımlar, finansal piyasalarda yaratılan fon fazlasıyla desteklenmeye çalışılmış, dolayısıyla finansal sektör hızla gelişim göstermiştir. Teknolojik gelişmelerin, artan rekabetin ve uygulanan para politikalarının etkisi ile finansal sektör, devamlı bir yenilik süreci geçirmiş ve finansal araç çeşitliliğini arttırmıştır. Ancak artan finansal yeniliklerin ekonomik ve sosyal kalkınma için sunduğu yeni fırsatların yanı sıra para politikaları üzerinde yaratacağı yeni zorluklar ve riskler de belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2014:1-2022:4 arası dönem verileri kullanılarak finansal yenilikler ve uygulanan para politikası araçları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda çalışmada, finansal yenilik göstergesi olarak kredi kartı kullanım hacmi, para politikası göstergesi olarak ise politika faiz oranı değişkeni kullanılarak Granger ve Todo Yamamato Nedensellik Testi uygulanmıştır. Her iki nedensellik testinden elde edilen sonuçlar, finansal yeniliklerden para politikasına doğru bir nedensellik ilişkisi olmadığını göstermektedir. Ancak yapılan Granger nedensellik test sonucuna göre, para politikasından finansal yeniliklere doğru tek yönü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last half century, the world has witnessed a rapid increase in economic growth, globalization, and financial liberalization. Authorities of countries have endeavored to guide this process through monetary policy tools. The investments required for economic growth have been attempted to be supported by the surplus funds generated in financial markets, leading to the rapid development of the financial sector. The financial sector has undergone a continuous process of innovation, increasing financial instrument diversity, influenced by technological advancements, growing competition, and implemented monetary policies. However, alongside the new opportunities that increasing financial innovations present for economic and social development, there remains an uncertainty regarding the new challenges and risks they may impose on monetary policies. The purpose of this study is to examine the relationship between financial innovations and implemented monetary policy tools in Turkey using data from the period 2014:1-2022:4. In this context, the Granger and Todo Yamamato Causality Test were applied in the study, using credit card usage volume as an indicator of financial innovation and the policy interest rate variable as an indicator of monetary policy. The results obtained from both causality tests indicate that there is no causality relationship from financial innovations to monetary policy. However, according to the Granger causality test, a unidirectional causality relationship from monetary policy to financial innovations has been identified.