Diyabetik Makuler Ödem için intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanan hastalarda Optik Koherens Tomografi anjiyografik bulguların enjeksiyon öncesi değerlerle karşılaştırılması
Comparison of Optical Coherence Tomography angiographic findings with pre-injection values in patients used with intravitreal bevacizumab injection for Diabetic Macular Edema
  1. Tez No: 844458
  2. Yazar: SEMİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda naive hastaların diabetik makula ödemi (DMÖ) tedavisinde uygulanan intravitreal bevacizumab enjeksiyonu öncesi ve sonrası akut dönemde ACD, optik koherens tomografi (OKT), visual evoked potentials (VEP) ve makula ve disk optik koherens tomografi anjiografi (OKT-A) görüntüleme yöntemleri ile gösterilen retinal anatomik, fonksiyonel ve vasküler değişiklikleri ortaya çıkarmayı ve bu değişikliklerin görme keskinliği ve diğer sonuçlar ile korelasyon gösterip göstermediğini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran daha önce herhangi bir tedavi almamış diabetik makuler ödem tanılı 40 hastanın 40 gözünün dâhil edildiği çalışmamızda, hastalara tek doz intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapıldı. Hastaların tedavi öncesi ve 1. hafta ve 1. ayda göz içi basınçları ve ACD kaydedildi; fundus floresein anjiografi, optik koherens tomografi, VEP ve makula ve disk optik koherens tomografi anjiografi tetkikleri yapıldı. Bulgular: Hastaların başlangıç yaş, cinsiyet, LogMAR, ortalama göz içi basıncı değerleri açısından istatistiksel anlamlı bir fark gözlenmedi.(p>0,05) Enjeksiyon öncesi ve 1 doz intravitreal bevacizumab tedavisi sonrası hastaların 1. hafta VEP değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik izlenmezken 1. ay VEP değerlerinde (n75ms, n75uv, p100ms, p100uv) istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, ACD, optical coherence tomography (OCT), visual evoked potentials (VEP) and macula and disc optical coherence tomography angiography (OCT-A) imaging methods in the acute period before and after intravitreal bevacizumab injection used in the treatment of diabetic macular edema (DME) were evaluated. We aimed to reveal the retinal anatomical, functional and vascular changes shown and to determine whether these changes correlate with visual acuity and other results. Materials and Methods: In our study, which included 40 eyes of 40 patients with a diagnosis of diabetic macular edema who applied to Balıkesir University Ophthalmology Clinic, who had not received any treatment before, a single intravitreal injection of bevacizumab was administered to the patients. Intraocular pressures and ACD of the patients were recorded before the treatment and at the first week and first month; Fundus fluorescein angiography, optical coherence tomography, VEP and macula and disc optic coherence tomography angiography were performed. Results: No statistically significant difference was observed in terms of the patients' initial age, gender, LogMAR, and mean intraocular pressure values. (p>0.05) While no statistically significant change was observed in the patients' VEP values at the 1st week before the injection and after 1 dose of intravitreal bevacizumab treatment, at the 1st month. A statistically significant difference was detected in VEP values (n75ms, n75uv, p100ms, p100uv).