Paramediklerin tansiyon pnömotoraks ve iğne dekompresyonu hakkında bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluating knowledge level of paramedics about tension pneumothorax and needle decompression
- Tez No: 844480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırma, hastane öncesinde çalışan paramediklerin tansiyon pnömotoraks ve iğne dekompresyonu hakkında bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aralık 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneğine üye olup hastane öncesi acil sağlık sistemi alanında aktif olarak çalışan 530 paramedik oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; sosyodemografik özellikler, tansiyon pnömotoraks ve iğne dekompresyonu ile ilgili bilgi sorularını içeren olgu rapor formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was planned as a descriptive study to evaluate the knowledge level of pre-hospital paramedics about tension pneumothorax and needle decompression Materials and Methods: The research was conducted between December 2022 and February 2023. The sample of the research consisted of 530 paramedics who are members of the Emergency Medical Technicians and Technicians Association (Acil Tıp Teknisyenleri Derneği) and actively work in the field of pre-hospital emergency healthcare system.