PIKTES projesi kapsamında hazırlanan 'Aslı Hikâye Serisi' nin kültürel etkileşim ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of the Aslı Story Series prepared within the scope of PIKTES project in terms of cultural interaction and values education
- Tez No: 844479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yabancı dil öğretiminde yalnızca dil bilgisinin ve kelime varlığının öğrenilmesi yeterli değildir. Çünkü dil, toplumun kültürel unsurları ve değerlerini içerisinde barındırır. Bu bağlamda bir dilde yetkinlik kazanabilmek için o dili, kültürü ve değerleriyle birlikte öğrenmek gerekmektedir. Bu araştırmada, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında hazırlanan“Aslı Hikâye Serisi”nde bulunan on hikâye kitabı kültürel etkileşim ve değerler eğitimi açısından incelenmiş, emsal çalışmalar ile karşılaştırılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu hikâye seti A1 ve A2 seviyesine uygun kitaplardır. Çalışmada kültürel etkileşim unsurlarını belirlemek için“Kültürel Etkileşim Tespit Formu”hazırlanmış ve bu ölçek esas alınarak değerlendirme yapılmıştır. Değerler eğitimi unsurlarının tespiti için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 27 değer esas alınmıştır. Araştırmanın amacı;“Aslı Hikâye Serisi”nde yer alan kültürel etkileşim ve değerler eğitimi unsurlarının tespitini yapmak, ardından bazı değerlendirme ve önerilerde bulunarak alan yazına katkı sağlamaktır. Çalışma, nitel bir araştırma olarak betimsel analiz modelinde desenlenmiş, veriler ise nitel veri toplama teknikleri olan doküman incelemesi ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Yapılan inceleme sonunda hikâye serisinde toplam 581 kültürel etkileşim, 287 değerler eğitimi unsuru tespit edilmiştir. Araştırmaya konu olan hikâye seti kültürel etkileşim açısından bazı alt kategorilerinde eksiklik olması dışında yeterli görülmüş, değerler eğitimi açısından ise yetersiz bulunmuştur. Bu bağlamda çalışmanın son bölümünde kültürel etkileşim ve değerler eğitimi açısından gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the desire to learn Turkish as a foreign language is both a need and a popular curiosity, it is not enough to learn only grammar and vocabulary in order to be acquired by the individual who wants to learn Turkish as a foreign language. Because language contains the cultural elements and values of the society. In this context, in order to gain competence in a language, it is necessary to learn that language together with its culture and values. In this study, ten story books in the Aslı Story Series prepared within the scope of the Project for Supporting the Integration of Syrian Children into the Turkish Education System (PIKTES) were examined in terms of cultural interaction and values education, compared with peer studies and the results were evaluated. This set of books is A1 and A2 level books. In the study, a“Cultural Interaction Determination Form”was prepared to determine the elements of cultural interaction and an evaluation was made based on this scale. In order to determine the elements of values education, 27 values determined by the Ministry of National Education were taken as basis. The aim of the research; To determine the elements of culture, interaction and values education in the Aslı Story Series, and then to contribute to the literature by making some evaluations and suggestions. The study was designed in the cultural analysis model as qualitative research; The data were collected using document analysis and content analysis methods, which are qualitative data collection techniques. At the end of the examination, a total of 581 cultural interactions and 287 values education elements were determined in the story series. In terms of cultural interaction, except for the lack of some sub-categories, it was considered sufficient and insufficient in terms of values education. Suggestions were made in terms of cultural interaction and suggestions in terms of values education.