Türkiye'de kadın ve erkeğin toplumsal rollerinin istihdama yansımaları: Dönemsel bir analiz
Reflections of the social roles of women and men on employment in Turkey: A periodical analysis
- Tez No: 844493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YUMUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de toplumsal cinsiyet rollerinin istihdam üzerine etkilerinin incelenmesidir. Türkiye'de cinsiyet temelli ayrımcılık, geleneksel aile yapısı, ücret eşitsizliği, ev işi ve bakım sorumlulukları, iş-yaşam dengesi uyumsuzluğu ve eğitim sorunu kadın istihdamını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı oldukça düşüktür. Kadın istihdamının oranının ve niteliğinin arttırılabilmesi için hukuki düzenlemelerin genişletilmesi, iş ve yaşam dengesinin sağlanması, eğitim olanaklarının arttırılması gerekmektedir. Bu politikaların başarılı olmasının ilk şartı da eşitlikçi bir anlayışın toplumun geneline yayılmasıdır. Kadının aile ve toplumdaki rollerinin ekonomik, sosyal, kamusal ve siyasal yaşama katılmalarının önüne geçmeyecek şekilde dönüştürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of social gender roles. Gender-based discrimination, traditional family structure, wage inequality, household and care responsibilities, lack of work-life balance, and educational issues are factors that negatively affect women's employment in Turkey. The participation of women in the labor force in Turkey is quite low. In order to increase the rate and quality of women's employment, it is necessary to expand legal regulations, ensure work-life balance, and enhance educational opportunities. The first prerequisite for the success of these policies is the dissemination of an egalitarian understanding throughout society. It is necessary to transform women's roles in the family and society in a way that supports their participation in economic, social, public, and political life.