Çubuk yöresi masalları üzerine bir araştırma 'Demonik (Olağan dışı) varlıklar'
A research on the tales of Çubuk region 'Demonic (Out of ordinary) beings'
  1. Tez No: 844524
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Masalların barındırdıkları olağan dışı varlıklar ve anlamlandırılması zor olaylar, mitolojinin değişmesi en zor dalı olan demonolojiyi oluşturmuştur. Halk arasındaki batıl inançlar, efsunlar, rivâyetler demonoloji biliminin kaynakları olmuştur ve Türk anlatılarında yerini almıştır. Latince“daimones”bilgelik vasıflarına sahip olağan dışı varlıklar olan demonlar, başlangıçta olumlu ve olumsuz hatta tanrılaştırılmış varlıkları/kahramanları ifade ederken Hıristiyanlıkta Şeytan/İblis'i ifade etmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Saha araştırması sonucu Ankara'nın Çubuk yöresinde derlenen masallarda 'kötü', 'korkutucu' vasıfları ve görüntüsüyle 'olumsuz'u temsil eden demonik varlıklar incelenmiştir. Masallarda dev, cadı, cin ve şeytan demonları tespit edilmiştir. Bu demonlar, kaynak kişi tasavvurları dikkate alınarak resmedilmiştir. Ayrıca masallarda geçen diğer varlıklar da tespit edilmiş ve teze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The extraordinary beings and events that are difficult to make sense of in fairy tales have formed demonology, the most difficult branch of mythology to change. Superstitions, incantations and rumors among the people have been the sources of demonology and have taken their place in Turkish narratives. Demons, in Latin“daimones”, extraordinary beings with wisdom qualities, originally referred to positive and negative, even deified beings/heroes, whereas in Christianity they referred to Satan/Devil. Descriptive analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. As a result of the field research, demonic beings representing 'evil', 'frightening' qualities and 'negative' with their appearance in the tales compiled in the Çubuk region of Ankara were analyzed. Giant, witch, jinn and devil demons were identified in the tales. These demons were depicted by taking into account the source person's imagination. In addition, other beings in the tales were also identified and included in the thesis.