Çocukların (12-18 yaş) soyut düşünme becerilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of abstract thinking skills of children (12-18 years) according to different variables
  1. Tez No: 844529
  2. Yazar: ŞEYMA SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12-18 yaş arasındaki çocukların soyut düşünme becerilerinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesidir. Soyut düşünme becerilerinin ölçülmesi için 393 çocuğa Arlin Formel Akıl Yürütme Testi, çalışma grubuna ilişkin bilgiler içinse kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Analizler sonucunda çocukların soyut işlemler dönemine alanyazında belirtilenden daha geç girdiğine ulaşılmıştır. Çocukların %14,8'i somut, %50,6'sı üst somut, %11,5'i geçiş, %22,4'ü alt soyut, %0,8'i üst soyut düzeyde bilişsel gelişime sahiptir. Yaş arttıkça çocukların soyut düşünme becerileri anlamlı artış göstermektedir. Cinsiyet bakımından erkekler lehine anlamlı sonuca ulaşılmıştır. Kardeş sayısı, doğum sırası, anne ve baba öğrenim düzeyi değişkenlerinin soyut düşünme ile anlamlı ilişkisi bulunamamıştır. Algılanan sosyoekonomik düzeyin ise yalnızca 12-13 yaş grubu üzerinde etkisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the abstract thinking skills of children between the ages of 12-18 in terms of various variables. The Arlin Test of Formal Reasoning was administered to 393 children to measure abstract thinking skills and a personal information form was used for information about the participants. As a result of the analyses, it was found that children entered the abstract thinking period later than stated in the literature. 14.8% of the children had concrete, 50.6% had high concrete, 11.5% had transitional, 22.4% had low formal, and 0.8% had high formal cognitive development. As age increases, children's abstract thinking skills increase significantly. In terms of gender, significant results were found in favor of boys. No significant relationship was found between the number of siblings, birth order, mother and father education level variables and abstract thinking. The effect of perceived socioeconomic level was found only on the 12-13 age group.