Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı olarak geliştirilen Aktif Yaşam Programının yaşlı kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam doyumlarına etkisi
The effect of the Active Life Program developed based on the Health Promotion Model on the healthy lifestyle behaviors and life satisfaction of older women
  1. Tez No: 844547
  2. Yazar: AYŞE ÇALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı olarak geliştirilen Aktif Yaşam Programı'nın yaşlı kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam doyumlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü tek kör öntest-sontest kontrol gruplu deneysel modele göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Çorum İli belediye sınırları içinde bulunan Hititevler ve Buharaevler Aile Sağlığı Merkezleri bölgesinde yaşayan 65 yaş ve üzeri 313 yaşlı kadın oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü için power analizi yapılmış olup 94 yaşlı (47'i deney ve 47'i kontrol grubu) ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın öntest-sontest verileri için araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen kişisel bigi formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ve Yaşlılar İçin Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Ön test sonrası deney grubuna Aktif Yaşam Programı 6 hafta boyunca uygulanmış ve 6 hafta sonunda son test tüm katılımcılara yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effect of the Active Living Program, developed based on the Health Promotion Model, on the healthy lifestyle behaviors and life satisfaction of older women. Materials and Methods: This study was designed according to a randomized controlled, single-blind pretest-posttest control group experimental model. The population of the research consisted of 313 elderly women aged 65 and over living in the Hititevler and Buharaevler Family Health Centers region within the municipal borders of Çorum Province. Power analysis was performed for the sample size and the research was completed with 94 elderly people (47 in the experimental group and 47 in the control group). For the pretest-posttest data of the study, a personal information form developed by the researcher in line with the literature, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II and Life Satisfaction Scale for the Elderly were used. After the pre-test, the Active Life Program was applied to the experimental group for 6 weeks, and the post-test was administered to all participants at the end of 6 weeks.