Üniversite öğretim elemanlarının kişisel siber güvenlik farkındalık durumlarının belirlenmesi: Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
Determination of personal cyber security awareness level of academic staff: The case of Yıldız Technical University
- Tez No: 844548
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET HATİCE SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğretim elemanlarının kişisel siber güvenlik farkındalık durumlarını incelemektir. Araştırmanın uygulaması, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görev yapan gönüllü 563 öğretim elemanı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel siber güvenliği sağlama ölçeği”ile“Demografik bilgiler”anketi kullanılmıştır. IBM SPSS 28.0 programı ile veriler analiz edilmiştir. Bu araştırmada, öğretim elemanlarının kişisel bilgileri, akademik bilgileri, internet kullanım bilgileri, bilgisayar ve siber güvenlik eğitim bilgileri ile kişisel siber güvenliklerini sağlama düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, cinsiyet, internet kullanımı, temel bilgisayar eğitimi bilgisi, unvan ve siber güvenlik eğitimi alma ile ilgili faktörler için istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ölçekte yer alan 25 madde, 5 faktör olarak incelenmiştir. Bu faktörler; Kişisel gizliliği koruma, güvenilmeyenden kaçınma, önlem alma, ödeme bilgilerini koruma ve iz bırakmamadır. Kişisel gizliliği koruma faktörü için öğretim elemanlarından; cinsiyeti erkek olanların kadınlardan, unvanı profesör olanların diğer unvanlardan, ortalama 20 yıl üzeri internet kullananların ortalamanın altında kalanlardan, temel bilgisayar eğitimi almayanların bu eğitimi alanlardan, siber güvenlik eğitimi alanların bu eğitimi almayanlardan siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Güvenilmeyenden kaçınma faktörü için öğretim elemanlarından; cinsiyeti kadın olanların erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Önlem alma faktörü için öğretim elemanlarından; unvanı doçent olanların diğer unvanlardan, ortalama 20 yıl üzeri internet kullananların ortalamanın altında kalanlardan, temel bilgisayar eğitimi ve siber güvenlik eğitimi alanların bu eğitimi almayanlardan, antivirüs programı kullananların bu programı kullanmayanlardan siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Ödeme bilgilerini koruma faktörü için öğretim elemanlarından; ortalama günlük 240 dakika internet kullananların kullanmayanlardan ve antivirüs programı kullanmayanların bu programı kullananlardan siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. İz bırakma faktörü için öğretim elemanlarından, unvanı doçent olanların diğer unvanlardan, ortalama 20 yıl üzeri internet kullananların ortalamanın altında kalanlardan, siber güvenlik eğitimi alanların bu eğitimi almayanlardan, antivirüs programı kullananların bu programı kullanmayanlardan siber güvenlik farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Öğretim elemanlarının görev yaptığı birim, internete bağlandıkları cihazlar ve internete bağlanma amaçları konularında ise, öğretim elemanlarının siber güvenlik farkındalık düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the personal cyber security awareness of university academics. The implementation of the research is carried out with 563 volunteer academic personnel working at Yıldız Technical University during 2021-2022 academic year.“Personal cyber security provision scale”and“Demographic information questionnaire”are used as data collection tools for the research. IBM SPSS 28.0 program is used for the analysis of the collected data. In this study, the relationship between the personal information, academic level information, internet usage amounts, computer and cyber security education skills and the level of providing personal cyber security of the academicians were analyzed. Concerning the results obtained from our research, statistically significant differences were found for the factors related to gender, internet usage, basic computer education knowledge, academic title and cyber security education of personnel. The questionnaire includes 25 subjects, which is classified in 5 factors: protecting personal privacy, avoiding untrusted, taking precautions, protecting payment information, and leaving no digital trace. In the case of privacy protection factor, it has been observed that awareness levels of male academicians are higher than female academicians; the academicians with professor title higher than from other titles; those who use the internet more than 20 years higher than those who use internet below the average time; those who do not have basic computer training higher than those who have received this training; those who have cyber security training higher than from those who do not have this training. For the factor of avoiding the untrusted, it has been observed that the awareness level of female academicians was higher than males. The precaution factor of the questionnaire showed that awareness level of academicians those who have associate professors title are higher than other titles, those who use the internet for more than 20 years on average are higher than those who use the internet below the average, those who have basic computer training and cyber security training are higher than those who do not have these trainings, those who use antivirus programs have higher awareness levels than those who do not use this program. For the payment information protection factor, it has been seen that, those who use the internet for an average of 240 minutes per day have higher awareness levels than those who do not, and those who do not use antivirus programs than those who use this program. Finally for the last factor, the leaving a trace factor, the awareness level of male academicians is higher than female academicians, those who have an associate professor title have higher awareness level than from other titles, those who use the internet for more than 20 years on average are higher than those who use the internet below the average. For the unit they work, for the device they connect to the internet and for the purposes of connecting to the internet; the cyber security awareness levels of the academicians did not show a statistically significant difference.