Futbol taraftarlarının tipolojileri ile etkinlik kalitesi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between football fan's typologies and perceptions of event quality
- Tez No: 844546
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı; geçerlik kanıtları elde edilmiş güvenilir bir taraftar tipolojisi ölçeği geliştirmek ve taraftar tipolojisi ile spor etkinliğine ait kalite algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın ilk aşamasında nicel araştırma yöntemlerine uygun olarak ölçek geliştirilmiştir. İlk aşamada araştırma grubunun seçiminde, amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada yer alacak katılımcılarda, 2021-2022 sezonunda Süper Lig'de yer alan takımlardan herhangi birini takip etme ve 2021- 2022 sezonunda takip ettiği bu takımın maçını stadyumda en az iki kez izlemiş olma ölçütleri aranmıştır. Bu ölçütler doğrultusunda 339 kişilik taraftara açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve 260 kişilik taraftara doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Analiz sonuçları, yapısı test edilen ölçeğin geçerli ve güvenilir kanıtlar sunduğunu, ölçeğin yapısının 7 boyut altında toplanan 35 maddeden oluştuğunu göstermektedir. Ölçeğin geliştirilmesinden sonra araştırmanın ikinci aşamasında taraftarların tipolojileri ile spor etkinliğine yönelik kalite algılamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın ikinci aşaması nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Eryaman Stadyumunu kullanan Gençlerbirliği ve Ankaragücü taraftarları oluştururken, araştırmanın örneklemini ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 502 taraftar oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırma kapsamında geliştirilen“Taraftar Tipolojisi Ölçeği”ve Çimen, Halıcı ve Aktaş (2022) tarafından geliştirilen“Spor Etkinlikleri Kalite Ölçeği”kullanılmıştır. Taraftar tipolojisini ortaya koymak için iki aşamalı hiyerarşik kümeleme analizi kullanılmıştır. Ayrıca araştırma soruları t-testi, ANOVA, ki-kare ve korelasyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda,“holigan”,“fanatik”,“klasik”ve“sosyal”olmak üzere 4 tip taraftarın ortaya çıktığı ve taraftarların etkinlik kalitesi boyutlarına yönelik algılarının ortalamanın üstünde olsa da yüksek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca taraftar tipolojilerine göre etkinlik kalite algılarının anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda futbol kulüplerinin tüm taraftar tiplerinin kalite algısını geliştirecek farklı iletişim stratejileri geliştirmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To develop a valid and reliable fan typology scale and to examine the relationship between the fan typology and the quality perception of the sporting event. In the first stage of the research, the scale was developed in accordance with the quantitative research methods. Criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods, was used in the selection of the research group of the first stage. In this context, the criteria of following any of the teams in the Super League and in the 2021-2022 season and watching the match of this team in the stadium at least twice in the 2021-2022 season were sought. In line with these criteria, exploratory factor analysis (EFA) was applied to 339 fans and confirmatory factor analysis (CFA) was applied to 260 fans. Analysis results show that the structure of the tested scale provides valid and reliable evidence, and the structure of the scale consists of 35 items gathered under 7 dimensions. After the development of the scale, in the second stage of the research, the relationship between the typologies of the fans and the quality perceptions of the sports event was examined. In this direction, the second stage of the study was carried out in the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. While Gençlerbirliği and Ankaragücü supporters using the Eryaman Stadium constituted the universe of the research, the sample of the research consisted of 502 fans selected by criterion sampling method. The“Fan Typology Scale”developed within the scope of the research and the“Sports Events Quality Scale”developed by Çimen, Halıcı and Aktaş (2022) were used as data collection tools. Two-stage hierarchical cluster analysis was used to reveal the fan typology. In addition, the research questions were tested with t-test, ANOVA, chi-square and correlation analysis. When the results were examined, it was determined that 4 types of fans emerged as“hooligan”,“fanatic”,“classic”and“social”and although the quality perceptions of the fans for the event dimensions were above the average, they did not have a high quality perception. In addition, it was determined that the perceptions of event quality differed significantly according to the typologies of the fans. In this direction, it can be said that football clubs should develop different communication strategies that will improve the quality perception of all fan types.