Greenmetric kapsamında yeşil kampüs alanlarının planlaması ve tasarımı üzerine bir master plan çalışması; Yozgat Bozok Üniversitesi merkez kampüsü örneği
A master plan study on the planning and design of green campus areas within the scope of greenmetric; the example of the central campus of Yozgat Bozok University
- Tez No: 844550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YAZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
DSürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunmasında, zarar gören ekosistemin iyileştirilmesinde, enerjinin korunarak verimliliğin sağlanmasında, sosyal ve ekonomik refahın oluşumunda ve ayrıca sosyal katılımın sağlanmasında önemlidir. Sürdürülebilir ve yeşil kampüslerin oluşturulmasında ise üniversitelere yol gösterici olarak birçok kılavuzlar ve raporlar mevcuttur. Bu kılavuzlardan en yaygın kullanılanı 2010 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından başlatılan UI GreenMetric'tir. Dünya Üniversite Sıralaması, yeşil kampüs ve çevresel sürdürülebilirlik konusuna dayalı olarak hazırlanan bir sıralama sistemidir. Dünya üniversitelerinin ortak sorunu olan iklim değişikliği ile mücadele etmekte birlik ve beraberlik gerektiği düşünülerek kurulmuş bir sistemdir. Bu tez kapsamında UI GreenMetric kriterleri kullanılarak, Yozgat Bozok Üniversitesi'nin değişen dünyaya karşı koruyucu önlemler alması hedeflenmiştir. UI GreenMetric değerlendirmesi sonucunda, sürdürülebilir bir kampüs için yapılacak planlama ve tasarımlarda, karbon ayak izi ve iklim değişikliğinin azaltılması, yağmur suyu yönetimi, atık suların geri kazanılması, katı atıkların geri dönüştürülmesi, kampüs açık-yeşil alanların nitelikleri ve miktarları gibi konuların önemli olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Yozgat Bozok Üniversitesi kampüsünün UI GreenMetric sistemi referans alınarak yapılan kampüs planlaması ile uluslararası dünya sıralamasına etkin olması hedeflenmiş ve değerlendirme sonucunda sürdürülebilir, yeşil kampüs olmasına katkı sağlaması için peyzaj master planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is important for the conservation of natural resources, the recovery of damaged ecosystems, energy conservation and efficiency, social and economic prosperity, and social inclusion. There are many guidelines and reports that guide universities in creating sustainable and green campuses. The most widely used of these guidelines is the UI GreenMetric, launched by the University of Indonesia in 2010. The World University Rankings is a ranking system based on green campus and environmental sustainability. It is a system established by considering the need for unity and solidarity in combating climate change, which is a common problem of world universities. Within the scope of this thesis, it is aimed for Yozgat Bozok University to take protective measures against the changing world by using UI GreenMetric criteria. As a result of the UI GreenMetric evaluation, it was seen that issues such as reducing carbon footprint and climate change, rainwater management, recycling of wastewater, recycling of solid waste, qualities and quantities of campus open-green areas are important in planning and designing for a sustainable campus. As a result, Yozgat Bozok University campus was aimed to be effective in the international world ranking with the campus planning made with reference to the UI GreenMetric system and a landscape master plan was created to contribute to the sustainable, green campus as a result of the evaluation.