Sürdürülebilir yeşil kampüs alanlarının planlaması ve tasarımı üzerine bir master plan çalışması: İzmir Demokrasi Üniversitesi Uzundere yerleşkesi örneği
A master plan study on the planning and design of sustainable green campus areas: The case of Izmir Democracy University Uzundere campus
- Tez No: 728252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÜNEŞ GÖLBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sürdürülebilir ve yeşil kampüslerin planlaması/tasarımı kapsamında, üniversitelere yol gösterici çeşitli kılavuzlar ve raporlar oluşturulmuştur. Bu raporlardan birisi de Endonezya Üniversitesi tarafından hazırlanan UI GreenMetric Değerlendirme Sistemi'dir. Bu tez çalışmasında UI GreenMetric Sistemini'nin değerlendirilerek, sürdürülebilir ve yeşil kampüslerin planlaması sürecinde ihtiyaç duyulun planlama yöntemi belirlenmiştir. UI GreenMetric Sistemi'nin değerlendirilmesi sonucunda, GreenMetric sisteminin peyzaj ekolojisi yaklaşımını ve yeşil altyapı uygulamalarını içerdiği görülmüştür. Bu yaklaşımlar kapsamında planlama stratejileri ve ilkeleri oluşturulmuş ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Uzundere Kampüsü Peyzaj Master Planı hazırlanmıştır. Hazırlanan Peyzaj Master Planı, UI GreenMetric Değerlendirme Sistemi'ne göre puanlanmıştır. Puanlama sonucunda, İzmir Demokrasi Üniversitesi Uzundere Kampüsü'nün, 3025 puan alabileceği ve bu puan ile dünya sıralamasına girebileceği görülmüştür. Bu sonuç, sürdürülebilir ve yeşil kampüslerin planlama ve tasarım sürecinde, henüz sürecin başında UI GreenMetric Değerlendirme Sistemi'nin referans alınmasının önemli avantajlar sağlayacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the planning/design of sustainable and green campuses, various guides and reports have been created to guide universities. One of these reports is the UI GreenMetric Evaluation System developed by the University of Indonesia. In this thesis, the UI GreenMetric System was evaluated and the method needed in the planning process of sustainable and green campuses was determined. As a result of the evaluation of the UI GreenMetric System, it has been seen that the system includes the landscape ecology approach and green infrastructure applications. In line with these approaches, planning strategies and principles were created and then the Landscape Master Plan for the Uzundere Campus of Izmir University of Democracy was prepared. Finally, the Landscape Master Plan was scored according to the UI GreenMetric Rating System. As a result of the evaluation, it was seen that Izmir Democracy University Uzundere Campus was able to enter the world rankings with this score, by getting 3025 points. This result revealed that in the planning and design process of sustainable and green campuses, taking the UI GreenMetric Evaluation System as a reference at the beginning of the process will provide significant advantages.