Batı Anadolu gypsophila L. türleri üzerinde biyosistematik çalışmalar
Biosystematic studieson the west Anatolian gypsophila L. species
- Tez No: 84456
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1996 ve 1997 yıllarında Batı Anadolu'dan 111 farklı lokaliteden toplanan, Gypsophila L. cinsi ile yapılmıştır. Bölgeden G. sphaerocephala Fenzl ex Tchihat var. sphaerocephala, G. arrostii Guss. var. nebulosa (Boiss. & Heldr.) Bark., G. perfoliata L. var. perfoliata, G. perfoliata L. var. araratica Kit Tan, G. curvifolia Fenzl, G. eriocalyx Boiss. var. eriocalyx, G. eriocalyx Boiss. var. henrici (Czecz.) Bark., G. parva Bark., G. viscosa Murray, G. tubulosa (Jaub. & Spach) Boiss., G. pilosa Hudson, G. venusta Fenzl olmak üzere 12 takson toplanmıştır. G. eriocalyx bu araştırma sonucu iki varyeteye ayrılmıştır. Morfolojik çalışmalar bölümünde kök, gövde, yaprak, çiçek ve meyve özellikleri saptanmıştır. Her lokaliteden alman fazla sayıda örnek üzerinde yapılan ölçümler sonucunda taksonların deskripsiyonları yeniden düzenlenmiştir. Gypsophila cinsinde tek ve çok yıllık bitkiler bulunmaktadır. Bu araştırmada toplanan G. parva, G. viscosa, G. tubulosa ve G. pilosa tek yıllıktır. Çok yıllık olanlarda ise kökler çok yıllık bitki özelliği gösterirken, her yıl yeniden gelişen gövdeler tek yıllık bitki özelliği göstermektedirler. Yapılan anatomik çalışmalar ile toplanan tüm taksonların kök, gövde ve yaprak anatomileri ortaya konulmuştur. Tohum çimlendirme çalışmaları sonucunda Gypsophila cinsinde genel olarak çimlenme yüzdesinin yüksek olduğu ve tohumların kısa sürede çimlendiği bulunmuştur. 111 lokaliteden alınan toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak, cinsin tercih ettiği toprakların özellikleri belirlenmiştir. Palinolojik çalışmalarda ise, cinsin polenleri ışık mikroskobunda incelenmiş ve polen morfolojileri arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is about the genus Gypsophila L. gathered from 111 different location in the West Anatolia in 1996 - 1997. Twelve taxa are gathered from this region. These taxa are G. sphaerocephala Fenzl ex Tchihat var. sphaerocephala, G. arrostii Guss. var. nebulosa (Boiss. & Heldr.) Bark., G perfoliata L. var. perfoliate*, G. perfoliata L. var. araratica Kit Tan, G. curvifolia Fenzl, G. eriocalyx Boiss. var. eriocalyx, G. eriocalyx Boiss. var. henrici (Czecz.) Bark., G. parva Bark., G. viscosa Murray, G. tnbulosa (Jaub. & Spach) Boiss., G. pilosa Hudson, G. vemtsta Fenzl. G. eriocalyx is separated to two variety in this study. Root, stem, leaf, flower and fruit features are obtained in the morphological studies. After measurement studies on more than one plant of each location, descriptions of the taxa are rearranged. There is annual and perennial plants in genus Gypsophila. G. parva, G. viscosa, G. tnbulosa and G. pilosa are annual. For the perennial taxa, roots have features of a perenial plant while stems growing up in every year have features of an annual plant. In the anatomical studies, all gathered taxa are examined. Anatomies of roots, stems and leafs in this taxa are obtained. It is observed from the study of germination of seed, rate of germination is very high and seeds are germinated in a few days in the genus Gypsophila. Soil samples are taken from 111 location. Physical and chemical analysis of these soil samples determines the types of soil chosen by the genus. In the palinological studies, pollen of genus examined in the light microscope and determined the difference between the morphology of pollens.