Benzinli otomobil motorlarında yakıt sistemlerinin optimizasyonu çalışmaları
The Optimization studies of fuel systems in gasoline automobile engines
- Tez No: 84457
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Benzinli otomobil motorlarında karışım oluşumu ve yanma işlemlerinin kontrolünün, motor performansı, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonları üzerinde önemli etkisi olmaktadır. Motorlarda karışım oluşumu geliştirilen çeşitli sistemlerle yapılmaktadır. Hava-yakıt karışımının motorun tüm çalışma koşullarında uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun için uygun iyi bir karışım oluşumu sağlayacak karışım oluşturma sisteminin seçilmesi gerekecektir. Bunun yanında motorun yapısmda yapılan bazı özel tasarımların karışım oluşumu üzerinde olumlu etkileri de olmaktadır. Hava-yakıt karışımının optimum bir şekilde hazırlanması motorda yanma işleminin de iyi bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca yanma işleminin kontrolünde yapılacak bazı düzenlemeler ile yanmanın daha da iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada, yakıtın doğrudan silindire püskürtülme sistemine sahip benzinli otomobil motorları incelenmiştir. Bu yakıt sistemlerinin optimizasyonunun; yakıt tüketimi, motor performansı ve egzoz emisyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Otomobil Motorları, Direkt Benzin Püskürtme, Yanma, Yakıt Tüketimi, Performans, Egzoz Emisyon Düzenlemeleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are some effects of the mixture formation and the control of combustion processes upon engine performance, fuel consumption and exhaust emissions at gasoline engines. Mixture formation has been done by various systems at engines. Air- fuel mixture should be prepared appropriately in all working conditions. For this reason, it is necessary to be chosen suitable system to obtain a good mixture. More over, some specific designs realised on engine texture have good effects on formation of mixture. The appropriate preparation of air-fuel mixture also provides that the combustion process realises well. Furthermore, making better of combustion is provided by some changes of controlled combustion process. In this study, the gasoline automobile engines, which have the system that fuel is injected to cylinder directly, have been investigated. The effects of optimization of the system on fuel consumption, engine performance and exhaust emissions have been observed. Key words : Automobile Engines, Gasoline Direct Injection, Combustion, Fuel Consumption, Performance, Exhaust Emission Regulations.