Difüzyon kaynağı; Laboratuvar çalışması; Alüminyum alaşımlar
Difusion welding and labrotary application of diffusion welding
  1. Tez No: 84455
  2. Yazar: METE ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH C. KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, son yıllarda genel tanımlanması yapılıp, uygulama çalışmaları ve alanları yeni oluşan difuzyon kaynağı incelenmiştir. İlk bölümde, tezin giriş çalışması vardır. İkinci bölümde difuzyon kaynağının tanımlanması yapılmış,temel ilkeleri incelenmiştir. Bu bölümde, difuzyon kaynağının teorik modeli çıkarılmış, difuzyon mekanizmasının bağıntıları incelenmiş, katı çökme, yüzey difuzyon, tane sının etrafında difuzyon, yüzey alanları etrafında difuzyon ve bunların geometrik bağlantıları şekillerle anlatılmış, alaşımların difuzyon modeli verilmiştir. Difuzyon kaynağının diğer kaynaklarla karşılaştırılması, avantaj ve sınırlamaları gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, difuzyon kaynağı ekipmanları, izostatik gaz basıncı, difuzyon kaynağında kullanılan presler ve rezistanslı kaynak makineleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, difuzyon kaynağında numune yüzeyi hazırlama ve kaynak sıcaklığı, kaynak basıncı, kaynak süresi, metalurjik faktörlerden oluşan kaynak parametreleri incelenmiştir. Yine bu bölümde, difuzyon kaynağının işlem türleri olan; konvensiyonel kaynak, sürekli dikişli difuzyon kaynağı, birleştirilmiş kaynak ve şekil verme yöntemleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde özel olarak alüminyum alaşımlarının difuzyon kaynağı incelenmiş, değişik alüminyum alaşımlarının difuzyon birleştirmelerine örnekler verilmiştir. Altıncı bölümde ise, difuzyon kaynağının laboratuar çalışması yapılmış, 7075 alüminyum alaşımının, laboratuar için geliştirilen difuzyon kaynağı makinasmda difuzyon kaynağı uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis study, diffusion welding, whose general defination, has been made recently and those practise field and works have just been come into existance, has been examinate carefully. In the first part, introduction of the this theses. In the second part, the defination of diffusion welding has been made and it's basic principles have been examined. In the thrid part, equipment and toolling of difusion welding, isostatic gas presure, pres and resistance welding machines have been explanined. In the fourth part, surface preparation of diffusion welding and welding temperature, welding pressure, welding time, metallurgical factors have been explained. In this part, whose prosses of diffusion welding, conventional welding, continuous seam welding, combined forming and welding have been described. In the fifth part, especially difusion welding of aluminum and aluminum alloys have been explained. In the sixth part, laboratory application of diffusion welding has been made and the welding machine whic has been imployed to laboratory working, have been explained.