Ekim dönemlerinin bazı oleik ve linoleik tip aspir çeşitlerinin (Carthamus tinctorius L.) tohum verimi ve kalite özelliklerine etkisinin araştırılması
Effect of sowing periods on seed yield and quality traits of some oleic and linoliec type safflower cultivars (Carthamus tinctorius L.)
- Tez No: 844576
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2019 ve 2020 yıllarında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri araştırma ve deneme arazisinde yürütülmüştür. Deneme 'Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni'ne göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada, Tekirdağ ekolojik koşullarında yazlık ve kışlık ekimlerin aspirin tohum verimi ve kalite öğelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak dokuz aspir çeşidi (Dinçer, Balcı, Linas, Olas, Göktürk, Olein, Asol, Hasankendi ve Koç) kullanılmıştır. Bu amaçla denemede çıkış gün sayısı, bitki boyu, dal sayısı, tabla sayısı, tabladaki tohum sayısı, tabla çapı, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, tohum verimi, 1000 tane ağırlığı, kabuk oranı, yağ oranı, protein oranı, yağ verimi ile linoleik ve oleik yağ asidi içeriği gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kışlık ekilen aspir çeşitlerinin yazlık ekilen çeşitlere göre daha yüksek tohum verimine sahip olduğu ve kışlık ekilenlerin ortalama tohum veriminin 128,96 kg/da olarak gerçekleştiği saptanmıştır. Yağ oranının da yazlık ekimlerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (%34,49).
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Research Field, Faculty of Agriculture University of Tekirdag Namık Kemal in 2019 and 2020. The experiment was designed in randomized complete plot design with three replications. In this study, it was aimed to determine the effects of spring and winter sowing on seed yield and quality traits of safflower under Tekirdağ ecological conditions. The nine cultivars of safflower (Dinçer, Balcı, Linas, Olas, Göktürk, Olein, Asol, Hasankendi and Koç) was used as a material of this research. In the study emergence days number, plant height, branch number, head number, number of seeds per head, head diameter, flowering days number, maturity days number, seed yield, 1000 seed weight, hull ratio, oil content, protein content, oil yield, linoleic and oleic acid content were investigated. According to the results of the research, it was determined that safflower varieties sown in winter had higher seed yield than spring sown varieties and the average seed yield of winter sown varieties was 128,96 kg/da. It was also determined that the oil content was higher in spring sowing (34,49%).