Nisa Suresi bağlamında Müslüman kimliğin inşası
Building a Muslim identity in the context of Surat an-Nisa
- Tez No: 844575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AHMET KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezimizde, Nisa Suresi'nde yer alan itikadi, ameli ve ahlaki konular gibi Kur'an-ı Kerim'in ana temaları bağlamında, Müslüman kimliğinin inşa ediliş süreci detaylı bir biçimde analiz edilmektedir. Tezimiz, giriş, kavramsal çerçeve, ana hatlarıyla Nisa suresine giriş, Nisa suresi bağlamında Müslüman kimliğin inşası ve sonuç olmak üzere beş ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, önemi, amacı, içeriği, kullanılan yöntem ve teknikler hakkında genel bilgiler sunulmaktadır. Kavramsal çerçeve bölümünde, kimlik kavramının tanımı, çeşitleri, kimlik kavramına anlamca yakın diğer kavramlar, kimliğin inşa sürecini etkileyen ve engelleyen faktörler gibi kavramsal çerçeveyi oluşturan konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, kimliğin inşasında ele aldığımız Nisa suresi ana hatlarıyla incelenmekte ve bu surenin kimlik inşasındaki yeri ve önemi anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, kimlik, itikadi, ameli ve ahlaki konular bağlamında detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu konuların kimlik inşa sürecine nasıl katkı sağladığı üzerinde çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, araştırmamızın genel bulgularını ve elde edilen sonuçları ele aldık. Özetle, Nisa suresi İslam toplumunun inşa edildiği bir dönemde indirilmiş olup, muhteva olarak bu inşayı şekillendirecek önemli konuları içermektedir. Dolayısıyla, Nisa suresindeki bu konular, Müslüman bir kimliğin inşa edilme sürecine anlamlı bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a detailed analysis of the process of constructing the Muslim identity within the context of the main themes of the Quran, such as doctrinal, practical, and ethical issues found in Surah An-Nisa. The thesis comprises five main sections: introduction, conceptual framework, an overview of Surah An-Nisa, the construction of Muslim identity within the context of Surah An-Nisa, and conclusion. The introduction presents general information about the research's subject, significance, objectives, content, as well as the methods and techniques employed. The conceptual framework section delves into the definition of identity, its types, related concepts, and factors influencing and hindering the process of identity construction. In the third section, Surah An-Nisa is analyzed in broad strokes, highlighting its significance and role in the construction of identity. The fourth section provides an in-depth examination of identity within the doctrinal, practical, and ethical domains, exploring how these aspects contribute to the process of identity construction. The concluding section synthesizes the overall findings and results of the research. In summary, Surah An-Nisa, revealed during a crucial period in the development of the Islamic community, encapsulates essential themes shaping this development. Consequently, the doctrinal, practical, and ethical content of Surah An-Nisa significantly contributes to the meaningful construction of a Muslim identity.