Taflan kabuklu biti Unaspis euonymi (Comstock)'un bazı morfolojik ve biyolojik özellikleri
Some morphological and biological characteristics of euonymus scale Unaspis euonymi (Comstock)
  1. Tez No: 133200
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAFLAN KABUKLUBİTİ Unaspis euonymi (Comstock) ' UN BAZI MORFOLOJİK YE BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ Özlem ÖZYURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Selma ÜLGENTÜRK Unaspis euonymi (Comstock) Ankara parklarında taflanların en önemli zararhsıdır. 2002-2003 yıllarında yapılan bu çalışmada taflan kabuklubiti U. euonymfwx bazı morfolojik ve biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda U. euonymVmn tüm biyolojik dönemlerinin morfolojik ve taksonomik özellikleri belirlenmiştir. Taflan kabuklubitinin dişile! üç, erkekleri beş dönem geçirmektedir. Kışı döllenmiş ergin dişi olarak geçirir. I. dölün ilk dönem hareketli larvaları mayıs ortasından haziran ortasına kadar bulunmakta ve II. dölün hareketli larvaları temmuz ortasından ekim ortasına kadar görülmektedir. Ergin dişilerin yapraklardan çok dallarda bulunduğu gözlenmiştir. 2003, 71 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Unaspis euonymi, Taflan kabuklubiti, Euonynms, Diâspididae
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME MORPHOLOGICAL AND BIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF EUONYMUS SCALE Unaspis euonymi (Comstock) Özlem ÖZYURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assist. Prof. Dr. Selma ÛLGENTÜRK Unaspis euonymi (Comstock) is the most important pest of Euonymus in parks of Ankara. In this study, some morphological and biological characteristics of euonymus scale, U. euonymi was investigated in 2002 and 2003. Taxonomic features of all the instars of U. euonymi were studied. The euonymus scale had three instars in the female and five instars in the male. Mated adult females were the overwintering stage. First instars (crawlers) of the first generation were present from mid May to mid June and those of the second generation from mid July to mid October. Adult females were more abundant on the stems than the leaves. 2003, 71 pages Key Words : Unaspis euonymi, Euonymus scale, Euonymus, Diaspididae