Milli Mücadele'de Çerkes Ethem
Ethem the Circassian in the National Struggle
- Tez No: 844577
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
9 Eylül 1922 günü zaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı ya da diğer adıyla Milli Mücadele, Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 günü başlayan liderliğiyle, büyük bunalımlar ve mücadeleler içinde gerçekleşmiştir. Bu mücadelelerin en zorlu safhalarından birisi de 1919-1920 yıllarındaki iç isyanlar dönemidir. Bu isyanların önemli bir kısmını Çerkes Ethem'in kuvvetleri olan Kuva-yı Seyyare bastırmış, Ethem'in bu gezici kuvvetleri, bastırdığı her isyanın ardından hem maddi açıdan güçlenmiş hem de kamuoyunda büyük bir itibar kazanmıştır. Ethem ve kardeşlerinin Yeşil Ordu Cemiyeti'yle kurduğu ilişkilerin yanı sıra, kamuoyunda güçlenen imajı ve edindiği büyük kuvvet, onu siyasi açıdan da önemli bir konuma taşımıştır. Nihayetinde giderek kuvvetlenen ve kendisini TBMM'den daha büyük görmeye başlayan Ethem, düzenli orduyla düşmanın def edilemeyeceği savını ileri sürmüş, Batı Cephesi Komutanlığının emirlerini dinlememiş ve sürekli fikir ayrılığına düştüğü Ankara'yla bir güç yarışı içine girerek isyan etmiştir. İsyanı bastırılan Ethem, kendisine çıkış yolu bulamayıp Yunan işgal sahasına geçmiştir. Böylece Çerkes Ethem'in Milli Mücadele'deki aktif rolü sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish War of Independence or the National Struggle which resulted in victory on September 9, 1922, with the leadership of Mustafa Kemal Atatürk starting on May 19, 1919, took place in great depression and struggles. One of the toughest phases of these struggles is the period of internal revolts in the years 1919-1920. A significant part of these rebelles was suppressed by the Kuva-yı Seyyare, the forces of Ethem the Circassian, the mobile forces of Ethem, both financially strengthened and gained a great reputation in public after each rebellion. In addition to his relations with the Green Army Association, Ethem and his brothers, as well as the public empowered image and the great force gained, have moved it to a significant political position. In the end, Ethem who gradually strengthened and began to see himself stronger than the The Grand National Assembly of Turkey, Ethem, argued that the enemy can not be overcome with the regular army, he has not listened to the orders of the Western Front and he has rebelled by involving in tug of war on power with Ankara that he constantly disagrees. Ethem, who was suppressed in rebellion, did not find a way out and passed to the Greek occupation site. Thus, Circassian Ethem's active role in the War of Independence ended.