Klinik apse örneklerinde anaerob mikroorganizmaların araştırılması
Investigation of anaerobic microorganisms in clinical abscess samples
- Tez No: 844608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MUTLU SARIGÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Apseler sıklıkla endojen floranın steril bir vücut bölgesine transportuyla oluşan lokalize ve sıklıkla polimikrobiyal enfeksiyonlardır. Preanalitik ve analitik süreçlerde optimizasyonun sağlanamaması özellikle apse gibi polimikrobiyal örneklerde mikrobiyal çeşitliliğinin eksik tanımlanmasına neden olabilmektedir. Çalışmamızda, klinik apse örneklerinden konvansiyonel ve yeni nesil dizileme (YND) yöntemleri kullanılarak anaerob mikroorganizmaların tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Laboratuvarımıza çeşitli kliniklerden gönderilen 60 apse örneği çalışmaya dahil edildi. Örneklerin Gram boyaması, aerob ve anaerob bakteri kültürü yapılarak üremesi olan bakteri kolonileri MALDI-TOF MS (Bruker Daltonics, Almanya) ile tanımlandı. Mikoloji kültürü sonucu üremesi olan kolonilerinin tanımlanmasında germ tüp testi, üre testi ve karbonhidrat asimilasyon testleri yapıldı. Örnek miktarı yeterli olan 21 örnek Mycobacterium spp. için asido rezistan boyama (ARB) ve uygun besiyerlerine ekimleri yapıldı. Moleküler çalışmalar için örnekten DNA izolasyonunu takiben hedef gen bölgesi olan 16S rRNA geni V3-V4 bölgesi amplifiye edilerek Miseq (İllumina, ABD) platformunda YND işlemi yapıldı. Dizilerin analizleri için QIIME boru hattı (pipe-line) kullanıldı. Bulgular: Klinik örnekler baş boyun (17), beyin (9), batın içi (9), psoas (6), perirenal (3), akciğer (3), aksiller (3), anal (3), mediastinal (1), cilt (1), pelvik (1), skrotum (2), protez çevresi (1), spinal-torakolomber (1) bölgelerden alınan apselere aitti. Tüm örneklerin 18'inde Gram boyamada mikroorganizma görülürken 30'unda kültür yöntemleri ile üreme görülmüştür. Polimikrobiyal üreme olan 10 örnekte, 20 aerob bakteri ve 3 mantar suşu izole edilirken; monomikrobiyal üreme olan 20 örnekte ise 6 anaerob, 14 aerob bakteri izole edilmiştir. Kültür yöntemi ile üremesi olan örneklerden toplamda 43 suş (15 cins, 22 türde bakteri, 3 farklı türde mantar, 5 Mycobacterium tuberculosis complex) izole edilmiştir. Örnekler kültürde üreme durumlarına göre iki gruba ayrılmıştır (grup A: üreme olan; grup B: üreme olmayan).
Özet (Çeviri)
Aim: Abscesses are localized and often polymicrobial infections that occur by the transport of endogenous flora to a sterile body area. Failure to optimize preanalytical and analytical processes may lead to incomplate identification of microbial diversity, especially in polymicrobial samples such as abscesses. In our study, we aimed to identify anaerobic microorganisms from clinical abscess samples using conventional and next generation sequencing (NGS) methods. Materials and Methods: Sixty abscess samples sent to our laboratory from various clinics were included in the study. The samples were Gram staining, aerobic and anaerobic bacterial cultures were performed and the colonies of the bacteria were identified by MALDI-TOF MS (Bruker Daltonics, Germany). Germ tube test, urea test and carbohydrate assimilation tests were performed for identification of colonies grown in mycological culture. The 21 samples with enough sample volume were stained with acid-resistant staining (ARB) and cultured in appropriate media for Mycobacterium sp. For molecular studies, following DNA isolation from the sample, 16S rRNA gene V3-V4 that is the target gene region was amplified and NGS was performed with the Miseq (Illumina, USA) platform. QIIME pipe-line was used for sequence analyses. Results: Clinical specimens belonged to abscesses from the head and neck (17), brain (9), intra-abdominal (9), psoas (6), perirenal (3), lung (3), axillary (3), anal (3), mediastinal (1), skin (1), pelvic (1), scrotum (2), prosthetic joint (1), spinal-thoracolumbar (1). Microorganisms were detected by Gram staining in 18 of the samples and 30 of them grew in culture. While 20 aerobic bacteria and 3 fungal strains were isolated in 10 samples with polymicrobial growth, 6 anaerobic and 14 aerobic bacteria were isolated in 20 samples with monomicrobial growth. A total of 43 strains (15 genera, 22 species of bacteria, 3 different species of fungi, 5 Mycobacterium tuberculosis complex) were isolated from the samples with culture methods. The samples were divided into two groups according to their growth in culture methods (group A: with growth; group B: without growth).