Periodontal apselerde anaerop bakterilerin önemi
The Importance of anaerobe bacteria in periodontal abscess
- Tez No: 86783
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET VE SONUÇ Bu çalışmada klinik tanı kriterlerine göre dişhekimi tarafından 100 hastaya periodontal apse tanısı konulmuştur. Tanıda, radyolojik bulgular, yüzde şişme, ağrı, dişetinin normal konturunun kaybolması gibi kriterler önem taşımaktadır. İncelenen hasta grubunun yaşlan 10-58 arasında olup ortalama 34 olarak tesbit edilmiştir. Hastaların 63'ü bayan, 37'si erkektir. Periodontal apseli 100 hastanın apse örnekleri periodontal cepten paper- point'lerle alınmış ve örneklerden mikroskobik inceleme, aerop ve anaerop kültürler yapılarak sonuçlar kıyaslanmıştır. Hastaların %23' ünde yanlızca anaerop bakteri, %77' sinde anaerop ve aerop bakteriler birlikte izole edilmiştir, (şekil 1) İncelenen apse örneklerinden 111'i zorunlu anaerop, 93'ü fakültatif anaerop olmak üzere, toplam 204 bakteri kökeni elde edilmiştir. Fakültatif anaerop bakteriler içinde PA'lı hastalardan en sık izole edilen bakteriler Alfa hemolitik streptokoklar olmuştur. Bu kökenler 48 hastadan (%52) izole edilmiştir. Bu bakteriyi takiben Stafilokok cinsi bakteri 19 hastadan (%20), enterik bakterilerden Enterobacter cinsi bakteri 14 hastadan(%15), E. coli ise 12 hastadan (%13) izole edilmiştir. Anaerop kültür incelemelerinde PA'lı hastalardan en fazla izole edilen kökenler anaerop Gram pozitif çomaklar olmuştur. Bunlar 46 hastadan (%41) izole edilmiştir. Anaerop Gram pozitif çomaklardan en sık izole edilen köken ise Actinomyces spp. olup 17 hastadan (%37) izole edilmiştir. Diğer cinslerden Eubacterium spp. 13 hastadan (%28), Lactobacillus spp. 11 hastadan (%22), Clostridium spp. 4 hastadan (%9) ve Propioniobacterium spp. 1 hastadan (%4) izole edilmiştir. PA'lı hastalardan ikinci grup olarak %36' lık oranla en fazla anaerop koklar izole edilmiştir. Bunlar toplam 40 hastadan izole edilmiş olup kendi aralarındaki dağılımları ise şöyledir. Streptococcus intermedius 15 hastadan 66(%37), Peptostreptococcus spp. 14 hastadan (%35), Ruminococcus spp. 5 hastadan (%13), Veillonella spp. 4 hastadan (%10) ve Staphylococcus spp. 2 hastadan (%5) izole edilmiştir. İncelenen apse örneklerinden izole edilen anaerop kökenlerin %23'lük kısmını ise anaerop Gram negatif çomaklar oluşturmaktadır. Bunlar toplam 25 hastadan (%23) elde edilmiştir. En sık izole edilen cins ise Bacteroides spp. olup 12 hastadan (%48) izole edilirken, Porphyromonas spp. 7 hastadan (%28), Prevotella spp. 5 hastadan (%20), Fusobacterium spp. 1 hastadan (%4) izole edilmişlerdir. Kültür incelemelerinde PA'lı hastaların 65'inde 2 tip bakteri cinsi birarada bulunurken, 20'sinde 3 tip bakteri cinsi birarada üremiştir. Çalışmamızın sonucu olarak periodontal apseli hastaların tümünde (%100) çeşitli cinslerde bulunan zorunlu anaerop bakterilerin varlığı tespit edilmiştir. Bu anaerop bakteriler hastaların %23'ünde tek başına, %77'sinde fakültatif anaerop bakterilerle birlikte bulunmaktadır. Periodontal apseli hastaların tedavisi; etiyolojide birinci derecede önemli patojenler olan zorunlu anaerop bakteriler düşünülerek planlanmalıdır. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, according to criterious of clinical diagnose, one hundred patients have been diagnosed as a periodontal abscess by a dentist. In diagnose, radiological findings swelling in a face, pain and disappering of normal gum countour are important. The age of examined group of patients is between 10-58 years old, the average is 34 years old. For periodontal abscess, the absecess of one hundred patients have been taken by paper- points from periodontal pocket and by doing microscopic analysis aerobe and anaerobe culture, results have been compared. In %77 of the patients, both anaerob and aerobe bacteria has been isolated but in %23 of patients, only anaerobe bacterium has been isolated. (Figure. 1) From the samples of abscess, the 111 samples are strict anaerobe, 93 ones are fakültative anaerobe, total 204 origins of bacteria has been obtained. In the fakültative anaerobe bacteria, from patients with PA, the most often isolated bacteria is a hemolytic streptococci. By following this bacteria, the staphylococcus type of bacteria has been isolated from 19 patients (%20), from enteric bacteria, the type of enterobacter from 14 patients (%15), E.coli from 12 patients (%1 3). In the culture analysis of anaerobe, from the patient with PA, the most isolated origin is anaerobe Gram positive bacilli. These has been isolated from 46 patients. From anaerobe Gram positive bacilli, the most often isolated one is Actinomyces spp isolated from 17 patients (%37). From the other types, Eubacterium spp. 13 patients (%28), Lactobacillus spp. 11 patients (%22) and Propioniobacterium spp 1 patients (%4) has been isolated. From the patients with PA, as a second group with the maximum portion of %36, anaerobe origin has been isolated. This one has been isolated from totally 40 patients, the proportion among then is that. Streptococcus intermedius 15 patients (%37), Peptostreptococcus spp.14 patients (%35), 68Ruminococcus spp. 5 patients (%13), Veilonella spp. 4 patients (%10) and Staphylococcus spp. 2 patients (%5) has been isolated. The proportion of %23 of anaerobe origin isolated from examined samples of abscess comtamins anaerobe Gram negative bacilli. These ones have been obtained totally 25 (%23) patients. While the most often isolated type is Bacteroides spp. isolated from 12 patients(%48), Porphyromonas spp.7 patients (%28), Prevotella spp. 5 patients (%20), Fusobacterium spp. 1 patients have been isolated. In cultur analysis as there are two types of bacteria at the 65 patients with PA, three types of bacteria reproduce all together at the 20 patients with PA. As a results of our study, the existance of strict anaerobe bacteria with several types has been determined at the all of the patients. While these anaerobe bacteria exists alone at the %23 of patients, at the %77 of patients, they exists with fakültative anaerobe bacteria together, the treatment of patients with PA, by the strict anaerobe bacteria which is important at the first degree in etioloji should be planed. 69