Teknoloji destekli afin geometri öğretiminin matematik öğretmeni adaylarının analitik geometri dersine yönelik tutumlarına, geometrik düşünme düzeylerine ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of technology-supported affine geometry teaching on mathematics teacher candidates' attitudes toward analytical geometry, geometric thinking levels and academic achievement
- Tez No: 844621
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı; matematik öğretmeni adayları ile gerçekleştirilen teknoloji destekli afin geometri öğretiminin, öğretmen adaylarının analitik geometri dersine yönelik tutumlarına, van Hiele geometrik düşünme düzeylerine ve akademik başarılarına etkisini nicel bir yaklaşımla incelemektir. Çalışmada ilk olarak; matematik öğretmeni adaylarının analitik geometri dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla bir tutum ölçeği geliştirme süreci yürütülmüştür. Analitik geometri dersine yönelik tutum ölçeği geliştirme süreci için Ege Bölgesinden iki farklı ildeki devlet üniversitelerinin eğitim fakültelerinde öğrenim gören ilköğretim matematik öğretmeni adayları ile uygulamalar yapılmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda matematik öğretmeni adaylarının analitik geometri dersine yönelik tutumlarını belirleyen 25 maddelik, 5'li Likert tipinde, ilgili alanyazına uygun, güncel bir tutum ölçeği elde edilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İzmir ilindeki bir devlet üniversitesinde, ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünde iki ayrı şubede ikinci sınıf düzeyinde öğrenim gören, 74 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubu, örnekleme yöntemi olarak seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma grubunu oluşturan deney ve kontrol gruplarıyla 5 haftalık afin geometri öğretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; analitik geometri dersine yönelik tutumları ölçen test ile van Hiele geometrik düşünme düzeyleri testinin ön test- son test olarak uygulaması ve akademik başarılarını belirlemek için sadece son test uygulaması yapılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizi sonucunda teknoloji destekli afin geometri öğretiminin matematik öğretmeni adaylarının tutumları arasında anlamlı bir farklılığa yol açmadığı, van Hiele geometrik düşünme düzeylerini ve akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubunun analitik geometri dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark oluşmamasına rağmen, kontrol grubundaki öğrencilerin ön test- son test tutumları arasında düşük düzeyli de olsa istatiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenlerinin birbirleri ile ilişkilerinin karşılaştırıldığı analizlerde; matematik öğretmeni adaylarının analitik geometri dersine yönelik tutumları ile geometrik düşünme düzeyleri arasında pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu bulunmuştur. Analitik geometri dersine yönelik tutumları ile akademik başarılar ilişkisiz, geometrik düşünme düzeyleri ile akademik başarıları arasında ise pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the impact of technology-supported affine geometry instruction on the attitudes, van Hiele geometric thinking levels, and academic achievements of prospective mathematics teachers. The study initially conducted a process to develop an attitude scale to determine the attitudes of prospective mathematics teachers towards analytic geometry. The process of developing the attitude scale was carried out with prospective primary school mathematics teachers studying at education faculties of state universities in two different cities in the Aegean Region. Through exploratory and confirmatory factor analyses, a 25-item, 5-point Likert scale attitude scale, in line with relevant literature, was obtained to determine the attitudes of prospective mathematics teachers towards analytic geometry. This research is an experimental study, employing quantitative research methods. The study group consists of 74 teacher candidates enrolled in the second grade level of the primary school mathematics teaching department at a state university in Izmir during the 2022-2023 academic year, divided into two separate classes. The study group was determined using purposive sampling as a non-random sampling method. A 5-week affine geometry instruction was conducted with the experimental and control groups. The data for the research were collected through pre-test and post-test applications of the test measuring attitudes towards analytic geometry and the van Hiele geometric thinking levels test, as well as a post-test for determining academic achievements. The collected data were analyzed using the SPSS 25 program. The analysis of the research data revealed that technology-supported affine geometry instruction did not lead to a significant difference in attitudes among prospective mathematics teachers, but positively influenced their van Hiele geometric thinking levels and academic achievements. Although there was no significant difference in attitudes towards analytic geometry between the experimental and control groups, a statistically significant positive difference was detected in the pre-test and post-test attitudes of students in the control group, albeit at a low level. In the analyses comparing the relationships between the dependent variables of the research, a low positive correlation was found between the attitudes of prospective mathematics teachers towards analytic geometry and their geometric thinking levels. The results indicated no significant relationship between attitudes towards analytic geometry and academic achievements, while a low positive relationship was found between geometric thinking levels and academic achievements.