Kronik hastalığı olan kişilerin sosyal destek düzeyleri ile genel sağlık durumları arasındaki ilişki
The relationship between social support levels and general health conditions of people with chronic diseases
  1. Tez No: 844624
  2. Yazar: KUMRU MÜJGAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18 yaş üzeri kronik hastalığı olan kişiler dahil edilmiştir. Kronik hastalığı olan kişilerin algıladıkları sosyal destek düzeyi ile genel sağlık durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, algıladıkları sosyal destek düzeyini değerlendirmek amacıyla Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve genel sağlık durumlarını belirlemek amacıyla Kısa Semptom Envanteri (KSE) yüz-yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Analizler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) versiyon 25.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People with chronic diseases over the age of 18 who applied to Akdeniz University Family Medicine outpatient clinics, agreed to participate in the study and gave consent were included in our study. It was aimed to determine the relationship between the level of social support perceived by people with chronic diseases and their general health status.Our research, which is a descriptive and cross-sectional study, was applied face-to-face through a questionnaire. A research questionnaire asking the participants who accepted to participate in the study about their sociodemographic characteristics, the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) to evaluate the level of social support they perceived, and the Brief Symptom Inventory (BSI) to determine their general health status, was applied with a face-to-face interview technique. Analyzes were performed with SPSS (Statistics Package Program for Social Sciences) version 25.0.