Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerde öz etkililik ve algılanan sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determining self- efficacy and perceived social support levels in individuals with chronic obstructive pulmonary disease (COPD)
- Tez No: 919791
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH uzun süre devam eden, genellikle geri dönüşü olmayan ve ilerleyici bir hastalıktır. Bu çalışma KOAH' lı bireylerde öz etkililik ve algılanan sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Araştırma bir devlet hastanesinin 15.07.2023 – 15.01.2024 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 82 KOAH' lı hastayla yüz yüze görüşme metoduyla yürütüldü. Veriler anket formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve KOAH Öz Etkililik Ölçeği (KÖEÖ) ile toplandı. Veriler IBM SPSS Statistics 28 paket programında; İki bağımsız sayısal değişken arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon katsayısı ile, iki bağımsız grup arasındaki farklılıklar Bağımsız Örneklem t Testi ile, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki farklılıklar ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: COPD is a long-term, generally irreversible, and progressive disease. This study was conducted to determine the levels of self-efficacy and perceived social support in individuals with COPD. Material and Methods: The study was planned as descriptive and cross-sectional. The study was conducted with 82 COPD patients who applied to the Chest Diseases Clinic of a state hospital between 15.07.2023 and 15.01.2024, via face-to-face interviews. Data were collected using a questionnaire form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and COPD Self-Efficacy Scale (CSES). Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 28 package program; Relationships between two independent numerical variables were analyzed with the Pearson Correlation coefficient, differences between two independent groups were analyzed with the Independent Samples t Test, and differences between more than two independent groups were analyzed with One-Way Analysis of Variance (ANOVA).