Sılvıa Federıcı'nın feminist bakış açısı ile cadı avlarının yeni dünyanın inşasındaki rolü
The role of witch hunts in the construction of the new world from Silvia Federici's feminist perspective
  1. Tez No: 844628
  2. Yazar: GÖKÇE ERGENÇİÇEĞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÖKALAN ÇIMRIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Orta Çağ ve Yeni Çağdaki cadı avlarının ataerkil kapitalist sistemle ilişkisini kadın bedeni üzerinden ele almaktadır. Ataerkil kapitalizmin menfaati en çok kadın emeği, kadın bedeni ve cinselliği üzerinden sağlanmaktadır. 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olağanüstü bir boyut kazanan cadı avlarının temelinde yatan sebep; kadının, ataerkil kapitalizmdeki köleleştirilmiş konumuna uyumlanmasını sağlamaktır. Avrupa'da cinsiyetçilikle başlayıp Yeni Dünya'ya ulaştığında ırkçılıkla devam eden tahakkümün cadı avları kullanılarak meşrulaştırılmaya çalışılması, kapitalizmin ne kadar tehlikeli bir sistem olduğunu gözler önüne sermektedir. Çalışmada, ataerkil kapitalist sistemin kadın cinsiyetine uyguladığı tahakkümü, sistemin başlangıç yıllarında gerçekleştirilen cadı avları temelinde Silvia Federici'nin perspektifinden bakarak ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with relationship between the witch-hunts and the patriarchal capitalist system in the context of the female body in the Middle Ages and the Modern Age. The benefits of patriarchal capitalism are mostly provided through women's labor, women's bodies and sexuality. The underlying reason for the witch hunts, which reached extraordinary proportions from the 15th to the 18th centuries, is to adapt women to their enslaved position in patriarchal capitalism. Sexist oppression in the Europe turns into racist oppression when it reaches the New World. It is a very dangerous system of capitalism that tries to legitimize oppression through witch-hunts. In this study, it is aimed to reveal the oppression of the patriarchal capitalist system on women from the perspective of Silvia Federici on the basis of the witch hunts experienced in the early years of the system.