Kamu güvenliği politikaları açısından psikolojik savaş
Psychological warfare for public safety policies
  1. Tez No: 844629
  2. Yazar: OĞUZHAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN TÖRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik Araştırmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında kamu güvenliği kavramının tanımlanması ve kapsamına yönelik kavramsal analiz yapıldıktan sonra kamu güvenliği politikalarının oluşum süreci ele alınmış ardından psikolojik savaşın genel tanımlaması ve tarihsel sürecinden bahsedilerek ilgili literatürdeki tanımlamalara yer verilmiştir. Psikolojik savaşın faaliyetleri içerisinde yer alan uygulamaların açıklama ve özelliklerine yer verilerek uygulama aşamasına yönelik hangi etkenlerin öne çıktığı irdelenmesinin yanı sıra psikolojik savaşın kamu güvenliğine yönelik tehdit ve tehlikelerine de değinilerek tezin konusu bağlamında değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin amacı olarak belirlenmiş psikolojik savaş tehditlerine yönelik toplumlar ve kamu otoritelerinin farklılıkları da göz önünde bulundurularak alınabilecek tedbirlerden bahsedilmiş, güvenlik strateji belgeleri ve yasal düzenlemeler başta olmak üzere kamu otoritelerinin tehdit algılamaları tez bağlamında incelenerek psikolojik savaşa yönelik kamu güvenliğinin korunması konusunda ne tür tedbirlere başvurulduğu ve politikalar oluşturulduğu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after the conceptual analysis of the definition and scope of the concept of public security, the formation process of public security policies is discussed, then the general definition and historical process of psychological warfare are mentioned and the definitions in the relevant literature are included. Evaluations were made in the context of the thesis by mentioning the threats and dangers of psychological warfare against public safety, as well as examining which factors stand out for the implementation phase by giving the explanation and features of the practices included in the activities of psychological warfare. The measures that can be taken against the psychological war threats determined as the aim of the thesis, taking into account the differences of societies and public authorities, are mentioned. The threat perceptions of public authorities, especially security strategy documents and legal regulations, were examined in the context of the thesis, and it was tried to evaluate what kind of measures were applied and policies were determined for the protection of public security for psychological warfare.