Crossfit antrenmanı yapan bireylerin yaralanma kaygı düzeyleri ile sporda psikolojik ihtiyaç durumlarının incelenmesi
Investigation of injury anxiety levels and psychological needs in sports of individuals taking crossfit training
- Tez No: 844630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, düzenli olarak CrossFit sporu yapan bireylerin sporda yaralanma kaygısı düzeyleri ile sporda psikolojik ihtiyaç durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan 100 gönüllü bireyin yaş ortalaması 30.30±6.75 yıl, boy uzunluğu ortalaması 1.74±0.08 m, vücut ağırlığı ortalaması 76.20±15.99 kg ve vücut kitle indeksi ortalaması ise 24.84±3.73 (n:100) olarak belirlenmiştir. Araştırma da betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği ve Sporda Psikolojik İhtiyaçlar Durum Ölçeği kullanılmıştır. Analizler için SPSS paket programı kullanılmış, Kolmogorov-Smirnov ve Levene testleri normallik ve homojenlik kontrolü uygulanmıştır. Bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile LSD düzeltme testi kullanılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Spor yaralanması kaygı ölçeğinin alt boyutları ile cinsiyet, medeni durum, CrossFit yapma amacı ve eğlence anlayışı değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the levels of sports injury fear and sports psychological needs of individuals who regularly practice CrossFit sports. The mean age was 30.30±6.75 years, the mean height was 1.74±0.08 meters, the mean body weight was 76.20±15.99 kg, and the mean body mass index was 24.84±3.73 (n:100) in 100 volunteers who participated in the study. A descriptive survey model was used. Data were collected using the Personal Information Form, the Sports Injury Anxiety Scale, and the Psychological Needs Status Scale in Sport. SPSS package program was used for analyses, and Kolmogorov-Smirnov and Levene tests were applied to test normality and homogeneity. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, and LSD correction test were used to evaluate the results. The relationships between the subdimensions of the Sports Injury Anxiety Scale and the variables of gender, marital status, purpose of doing CrossFit, and enjoyment were examined.