Tunçbilek Termik Santrali atık uçucu külünün endüstriyel kullanım olanakları
Evaluation of industrial aplication of Tunçbilek coal-firet power plant fly ash
- Tez No: 84463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KURAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Kütahya Tavşanlı Tunçbilek Termik Santrali elektrostatik filtresinden alman atık uçucu külünün hammadde veya ekleyerek endüstriyel alanda kullanımı araştırılmıştır. Bu amaç için; ayırma, zenginleştirme ile magnetitin ve yanmamış karbon uzaklaştırıp seramik hammaddesi olarak uçucu külün ilavesine bir akım şeması geliştirilmiştir. Zenginleşmiş uçucu kül; boyut sınıflandırması, gravite ayırması ve magnetik ayırma metotları ile kazanılmıştır. Tane boyutu ayırmasından sonra, -140 mesh boyutu yanmamış karbonun kazanılması için gravite ayırma işlemine tabi tutulmuş. Sonra, gravite ayırmasının batan kmm kuru manyetik ayırıcıya ve bu işlemi takibende yaş manyetik ayırıcıya beşlenerek magnetit kazanılmıştır. Yer karosunda, manyetik ayırıcının manyetik olmayan kısmı kullanılıştır. Yer karosu massesi %10 uçucu kül ilavesinin ile yapılmış ve sonuç olarak yüksek mukavemete sahip ticari ürün elde edilmiştir. Bu sonuçlar gösterir ki; yer karosu yapımına kullanılan hammaddelere uçucu kül eklenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, fly ash collected from Tunçbilek coal-fired Power Plant electrostatic filter, was used to find out possible industrial usages such as raw material or additive. For this purpose, a process flow sheet was developed to separate and recover three valuable products i.e, magnetite derived from fly ash additives for ceramic raw materials and unburned carbon as a fuel. Valuable Fly ash by-product recovery was achieved by sizing with sieves, gravity separation and magnetic separation methods. After particle size separations, a -140 mesh fraction was subjected to the gravity separation for removing unburned carbon particules. After that, the sink part of gravity separation was fed to the dry magnetic separator and then wet separator in order to recover the magnetite. Ceramic floor tiles were produced from final non-magnetic part of magnetic, separation method. Floor tile bodies were made of using %10 fly ash addition. Products have a high strenght then commerical product. This results indicate that, fly ash in a viable additives for the raw materials used in the manufacturing floor tiles.