Esnek çarklı dalgalı dişli mekanizmalarının sistematik incelemesi
A Systematic investigation of harmonic drive mechanisms with flexspline
- Tez No: 84462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Dalgalı dişli mekanizması 1959'da Dr. C. Walton MUSSER tarafından icat edilmiştir. Dr. C. Walton MUSSER'in patentli olan bu buluşu şu an Amerika ve Almanya başta olmak üzere sadece birkaç ülkede seri imalatı yapılmaktadır. Dalgalı dişli mekanizmasının sadece üç basit parçadan oluşması, küçük hacim gerektiren uygulamalarda avantaj sağlaması ve kendi içindeki basit yatak yapısı nedeniyle tasarım mühendislerine çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ülkemizde halen dalgalı dişli mekanizmalarının uygulamalarda yer almaması ve bu konuda bilgi sahibi araştırma- geliştirme mühendisi sayısının yok denecek kadar az olması nedeniyle bu çalışmada dalgalı dişli mekanizmalarının tüm özelliklerine deyinilmeye çalışılmış ve sistematik incelemesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : - Dalgalı dişli mekanizması - Sistematik inceleme - Çalışma prensibi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The harmonic drive gearing was invented in 1959 by Dr. C. Walton MUSSER. This patented invention by Dr. C. Walton MUSSER is produced only in several countries such as U.S.A., Japan, Germany etc. Because harmonic drive gearing consists of only three simple parts and requires relatively small space, it offers the design engineer extremely wide latitude including the freedom to integrate drives within other components of the equipment itself using relatively simple support structure. A number of research and development engineers in our country are so few that there aren't virtually the application of harmonic drive gearing, therefore this thesis consist of all the features and operation principles of harmonic drive gearing. Keywords : - Harmonic Drive Gearing - Systematic research - Principle of operation