Alaşımsız küresel grafitli dökme demirlerde termal çevrimli ostenitlemenin ve kumlamanın ostemperleme sonucu yorulma ömrüne etkisi
The Effect of shot peening and thermal cycling austenitizing of non-alloyed austempered ductile iron on fatigue properties
- Tez No: 84464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Küresel grafitli dökme demirlerin ısıl işlemler sonucu daha iyi mukavemet özellikleri sergilediği bilinmektedir. Küresel grafitli dökme demirlerin ostemperleme sonucu yorulma mukavemetindeki değişim bu çalışmanın ana konusudur. Çalışmada, ostemperleme parametreleri olan ostanitleme süresi, hem normal hem de termal çevrimli olarak değerlendirilmiş, bu şartlar için düzgün işlenmiş ve işlendikten sonra kumlanmış numuneler ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işlemde numunelere aynı şartlar altında dönel eğilmeli yorulma testi uygulanarak hem ısıl işlemin hem de kumlamanın ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerde yorulma dayanımına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As known, ductile iron has better strength as a result of heat treatments. After austempering of a ductile iron, changes in fatigue properties are main subject of this study. In this study, austempering parameters are changed both normally austenizing and thermal cycle austenizing. All specimens are well rounded and some of them are shot peened. After, all specimens are heat tereated. Rotary beam fatigue test is applied on specimens in same conditions and observed fatigue strength of normally and thermal cycled heat treated and shot peened ductile iron.