Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması
Lifting the corporate veil
  1. Tez No: 844632
  2. Yazar: SEVGİ ÖZŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNENÇ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüzel kişiliğin temel ilkelerinden biri olan sınırlı sorumluluk ilkesi uyarınca tüzel kişinin borçlarından ve yükümlülüklerinden şirketlerin sahiplerinin ve yöneticilerinin kişisel varlıkları etkilenmemektedir. Sınırlı sorumululuk ilkesi tüzel kişiliği tanımlayan ve ayırt edici nitelikte önemli bir özelliktir. Bu ilkeyi açıklamak için hukukçular duvar ve perde kelimelerini kullanabilmektedir. Çeşitli yabancı dillerde de yine Türkçe'de olduğu duvar ve perde kelimelerinin kullanıldığına rastlamaktayız. Ancak son yıllarda tüzel kişiliğin bu özelliğinin kötü niyetli olarak kullanılması sebebiyle tüzel kişilik perdesinin bu kesin niteliği tartışma konusu olmuştur ve çeşitli durumlarda bu tüzel kişilik perdesinin kaldırılarak arkadaki sorumluların tespit edildiği uygulamalara rastlamaktayız. Özellikle Yargıtay'ın bu konuda çeşitli uygulamaları bulunmakta olup bu kararlar bu çalışmada ayrıntılı olarak incelenmektedir. Dünyadaki uygulamaları incelediğimizde ise farklı uygulamalar ve görüşler ile karşılaşmaktayız. Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması veya sınırlı sorumluluğun sorgulanması konusunda farklı ülkelerde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bazı ülkelerde, tüzel kişilik perdesi daha katı bir şekilde korunurken, diğer ülkelerde tüzel kişilik perdesinin kaldırılması konusunda daha esnek bir yaklaşım benimsenmiştir. Özellikle anglo-sakson ülkelerde tüzel kişilik perdesinin kaldırılması yoluna daha rahatlıkla başvurulduğunu söyleyebiliriz. Tüzel kişilik perdesinin kaldırılması konusu, hukukçular arasında çeşitli tartışmalar yaratmaktadır. Bazı hukukçular tüzel kişilik perdesinin kaldırılmasının adaletin sağlanması ve kötü niyetli hareketlerin engellenmesi açısından önemli olduğunu savunurken, diğerleri şirketlerin bağımsız bir hukuki varlık olarak kabul edilmesinin önemli olduğunu ve tüzel kişilik perdesinin kaldırılması ile şirketlerin bu niteliğine zarar verildiğini savunmaktadır. Kurumsal örtü, şirketler hukuku alanında en tartışmalı konulardan biri olmuştur. Yıllar boyunca çeşitli yargı organları ve yasama organları bu konuyu incelemiş ve farklı ve çeşitli görüşlere sahip olmuştur . Bu tez çalışması ile tüzel kişilik perdesinin kaldırılması konusunu Türk Hukuku'nda karşılaştığımız uygulamaları ve dünyadaki uygulamaları, karşılaştırmaları ve tartışmaları göz önünde bulundurarak derinlemesine incelemeyi amaçlamaktayız. Bu şekilde, tüzel kişilik perdesinin kaldırılması konusunda daha kapsamlı bir araştırma sağlanabilir ve bu alandaki tartışmalara katkıda bulunabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The principle of limited liability is one of the fundamental principles of legal personality, which the personal assets of the owners and managers of companies are not affected from the debts and obligations of the legal entity. The principle of limited liability is a defining and distinctive characteristic that defines legal personality. Legal professionals often use the terms“veil”and“curtain”to explain this principle, which are also used in various foreign languages, as in Turkish. However, in recent years, because to the abusive use of this feature of legal personality, the absolute nature of the corporate veil has become a subject of debate, and we have seen various cases where the corporate veil has been lifted to identify the responsible parties behind it. In particular, the Supreme Court of Appeals in Turkey has various rulings on this matter, which will be examined in detail with this study. When examining international practices, we encountered different approaches and opinions regarding the lifting of the corporate veil or questioning of it. Different countries have different approaches to the protection of the corporate veil or the lifting limited liability. We can easily say that in Anglo-Saxon countries, the lifting the corporate veil is more readily pursued. The issue of lifting the corporate veil creates various debates among legal professionals. Some argue that lifting the corporate veil is important for ensuring justice and preventing malicious actions, while others argue that preserving the independent legal entity status of companies is crucial, and lifting the corporate veil would undermine this quality. Corporate veil has been one of the most controversial subjects under corporate. Over the year, various judicial and legislative bodies have looked into the subject and have had differing and varied views . With this thesis, we aimed to provide a detailed examination of the lifting of the corporate veil in terms of its applications in Turkish law, international practices, comparisons, and debates. In this way, a more comprehensive research can be conducted for the subject of the lifting of the corporate veil, and we believe that it can contribute to the discussions in this field.