Türkiye'de afet yönetiminde salgın hastalıkların önemi: COVID-19 salgını örneği
The importance of epidemic diseases in disaster management in Turkey: COVID-19 pandemic example
  1. Tez No: 844640
  2. Yazar: ELİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Salgın, bir hastalığa ilişkin vaka sayılarındaki ani artışı ifade eder. Salgınlar, bir afetin sonucunda ikincil risk olarak ortaya çıkabileceği gibi Covid-19 pandemisinde olduğu gibi doğrudan bir afet olarak da ortaya çıkabilir. Covid-19 salgınında küresel çapta ülkeler, salgının hızını kırmak adına çeşitli tedbirler almaya çalışmış ve bunlara ilişkin toplumsal hayatın birçok alanında geniş çapta kısıtlamalar beraberinde gelmiştir. Bu kararlar uygulanırken yönetim, kimi ülkelerde ulusal afet yönetim organlarınca sağlanırken kimi ülkelerde ise sağlık bakanlıkları tarafından ele alınmıştır. Türkiye'de de ilk vaka Çin'de bildirildiği andan itibaren hızlı bir aksiyon alınmış ve yönetim daha çok Sağlık Bakanlığınca sağlanmıştır. Süreçte bir önceki atlatılan İnfluenza pandemisinden alınan derslerle oluşturulan ve 2019'da yayınlanan“Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı”uygulamaya konmuş, ulusal afet yönetim organı olan AFAD'ın (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ise karantina işlemleri, izolasyon tedbirleri, tahliyeler gibi konularda destek verdiği görülmüştür. Ulusal afet yönetim organlarının salgın hastalıkların yönetiminde rolü kritiktir. Afet müdahale planlarının etkin bir şekilde kullanılması ve ulusal afet yönetim organlarının koordinasyonuyla, salgınların daha etkin bir şekilde yönetilmesi mümkün olacaktır. Gelecekte benzer salgınların yaşanma olasılığı göz önüne alındığında, bir afet türü olarak salgınların kontrolünde ulusal afet yönetim organlarının, afet planlarının ve AFAD'ın nasıl daha aktif katılımının sağlanabileceğinin incelenmesi ihtiyacı doğmuştur. Çalışmada, bu ihtiyaca binaen Covid-19 salgını örneğiyle ulusal ve uluslararası salgın politikalarının incelenmesi ve ulusal afet yönetim organlarınca alınan aksiyonların değerlendirilmesine çalışılmıştır. Bu kapsamda uluslararası kuruluşlar ve 6 ülke örneği incelenmiş; Türkiye örneğinde ise plan, politikaların yanında saha deneyimlerinden de yararlanmak amacıyla 10 uzman doktor ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında mevcut problemler tanımlanarak, afet yönetimi perspektifinde AFAD'ın gelecek olası salgınlara karşı alabileceği görev, rol ve sorumluluklar hakkında önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın, ulusal afet yönetim organlarının salgınlarla mücadeledeki rolünü vurgulayarak, gelecekteki benzer durumlara daha etkin ve hazırlıklı bir şekilde yaklaşılabilmesi adına önemli bir perspektif sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
An outbreak denotes a sudden increase in the number of cases associated with a disease. Outbreaks can arise as a secondary risk following a disaster, or as a direct disaster, such as the Covid-19. During the Covid-19 pandemic, countries globally have endeavored to implement various measures to curb the spread of the outbreak, leading to widespread restrictions across various facets of societal life. The implementation of these decisions has been provided by national disaster management agencies in some countries, while in others, it has been handled by health ministries. In Turkey, swift action was taken from the moment the first case was reported in China, and the management was predominantly provided by the Ministry of Health. The Pandemic Influenza National Preparedness Plan, developed based on experiences gained from the previous Influenza pandemic and published in 2019, was put into practice during this period. It has been observed that the national disaster management agency, AFAD, provided support in such as quarantine procedures, isolation measures, and evacuations. Effectively utilizing disaster response plans and coordinating with national disaster management agencies will enable the more efficient management of outbreaks. Considering the likelihood of future similar outbreaks, there arises a necessity to explore how national disaster management agencies, disaster plans, and AFAD can actively participate in controlling outbreaks as a specific type of disaster. This study has examined national and international outbreaks policies and the reactions by national disaster management agencies during the Covid-19 pandemic period. In this context, international organizations and exemplars from six nations were scrutinized. In the case of Turkey, in addition to plans and policies, individual interviews were conducted with 10 specialist doctors to benefit from on-field experiences. Based on the findings obtained, existing problems were identified, and recommendations were made regarding the tasks, roles, and responsibilities that AFAD could undertake in the perspective of disaster management against possible future outbreaks. In conclusion, it is anticipated that this study will provide a significant perspective for approaching future similar situations more effectively and preparedly by emphasizing the role of national disaster management agencies in combating outbreaks.