Sacrocolpopexy ameliyatı sırasında mesh gerginlik konfigrasyonunun radyolojik olarak araştırılması
Radiological investigation of mesh tension configuration during sacrocolpopexy surgery
  1. Tez No: 844639
  2. Yazar: NUREDA NALÇACI BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anatomy, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pelvik organların vagina'ya herniasyonuna ve ilerleyen süreçte de vagina'dan çıkmasına Pelvik Organ Prolapsusu (POP) denilmektedir. Yaşam kalitesini ciddi bir biçimde etkileyen POP, tüm dünyada kadınların karşılaştığı en sık jinekolojik problemlerden biridir. Vaginal cuff prolapsusu tedavisinde Sacrocolpopexy (SCP) çok sık uygulanan ve etkinliği yüksek olan bir yöntemdir. Kanama, yara enfeksiyonu, disparoni, konstipasyon, prolapsusun rekürrensi, ağrı ve de novo stres üriner inkontinans (SÜİ) SCP'nin en sık görülen komplikasyonlarındandır. SCP ameliyatı sırasında apical vagina'nın pelvis ile senkronize fizyolojik yer değişikliğinin göz önünde tutularak mesh'in yerleştirilmesinin post-operatif komplikasyonları azaltacağı düşünülmektedir. Ayrıca mesh'in erozyonu ve retraksiyonu da azalacaktır. Bu amaçla çalışmamızda apical vagina hareketi, defekasyonun 4 fazında (dinlenme, sıkma, ıkınma, defekasyon) incelenmiş ve total yer değiştirme oranı hesaplanmıştır. PCL ile apical vagina arası açıda defekasyon fazıyla dinlenme fazı arasında ortalama - 17,76°'lik bir değişim saptanmıştır. Aynı şekilde, PCL ile apical vagina arası mesafede defekasyon fazında, dinlenme fazına göre ortalama 21,7 mm'lik bir artış tespit edilmiştir. Anorektal açıda defekasyon fazında, dinlenme fazına göre ortalama 9,05°'lik bir artış belirlenmiştir. Mid-hymenal nokta ile vagina arasındaki mesafede defekasyon fazında, dinlenme fazına göre ortalama -16,74 mm'lik bir değişim saptanmıştır. Yaş ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile P1 ve P3 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş, yaş arttıkça bu parametrelerin değerinin arttığı, VKİ arttığında ise azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pelvic Organ Prolapse (POP) is defined as the herniation of pelvic organs into the vagina and their subsequent descent through the vagina. POP, a significant gynecological issue, profoundly affects the quality of life for women worldwide. Sacrocolpopexy (SCP) is a commonly employed and highly effective method for the treatment of vaginal cuff prolapse. Complications such as bleeding, wound infection, dyspareunia, constipation, recurrence of prolapse, pain, and de novo stress urinary incontinence (SUI) are frequently associated with SCP procedures. It is believed that considering the synchronized physiological displacement of apical vagina with the pelvis during SCP surgery and placing the mesh can reduce postoperative complications. Additionally, this approach is expected to decrease mesh erosion and retraction. In our study, we examined apical vagina movement during the four phases of defecation (resting, squeezing, straining, defecation), and the total displacement rate was calculated. For the PCL angle between apical vagina and rectum, an average change of -17.76° was observed from the rest phase to the defecation phase. Similarly, for the PCL distance between apical vagina and rectum, there was an average increase of 21.7 mm during the defecation phase compared to the rest phase. Anorectal angle showed an average increase of 9.05° during the defecation phase compared to the rest phase. For the distance between the Mid-hymenal point and vagina, there was an average change of -16.74 mm during the defecation phase compared to the rest phase. Statistically significant differences were found between age and body mass index (BMI) with P1 and P3. It was observed that as age increased, the values of these parameters increased, while they decreased with an increase in BMI. Only D3 was found to be statistically significant with birth and pregnancy counts, Df1 and I2 with birth type, and P1, P2, and P3 with menopause status (p < 0.05).