Ortaokul öğrencilerinin okul dışı öğrenme ortamları hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bu ortamlara ulaşılabilirliklerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of middle school students about out-of-school learning environments and determining their accessibility to these environments
- Tez No: 844641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin (5, 6, 7 ve 8. sınıf) okul dışı öğrenme ortamları hakkında bilgi düzeylerinin ne oranda olduğu ve öğrencilerin bu öğrenme ortamlarına ne oranda ulaşabildiklerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 9 ana soru, toplamda ise 27 soruluk bir anket çalışması uygulanarak durum tespiti yapılmıştır. Yapılan araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Doğu Anadolu'da büyük bir ildir. Rastgele olarak seçilen 6 okuldan sınıfların uygunluklarına göre 5. sınıflardan 567 öğrenci, 6. sınıflardan 644 öğrenci, 7. sınıflardan 548 öğrenci ve 8. sınıflardan 250 öğrenci olmak üzere toplamda 2009 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Kullanılan anket çalışmasında ortaokul öğrencilerinin sınıf düzeyi ve cinsiyet değişkenlerini göz önüne alınarak okul dışı öğrenme ortamları hakkında bilgi düzeylerinin ne oranda olduğunu ve okul dışı öğrenme ortamlarına ulaşılabilirliklerinin belirlenmesi hedef alınarak ankete cevap vermeleri istenmiştir. Anket için 3 fen bilimleri öğretmeni ve fen eğitim alanında uzman 1 akademisyen tarafından uzman görüşleri alınarak gerekli düzeltmeler yapılmış ve uygulama öncesi hazır hale getirilmiştir. Elde edilen verilere göre, ortaokul öğrencilerinin büyük bir bölümünün yaşadıkları ilde okul dışı öğrenme ortamları bulunmasına rağmen götürülmedikleri veya gidemedikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of knowledge of secondary school students (5th, 6th, 7th and 8th grade) about out-of-school learning environments and to what extent they can access these learning environments. For this purpose, the situation was determined by applying a survey with 9 main questions and 27 questions in total. Scanning model was used in the research. The population of the study is a large province in Eastern Anatolia. Based on the suitability of the classes from 6 randomly selected schools, a total of 2009 students were included in the study: 567 students from the 5th grade, 644 students from the 6th grade, 548 students from the 7th grade and 250 students from the 8th grade. In the survey used, secondary school students were asked to respond to the survey with the aim of determining their level of knowledge about out-of-school learning environments and their accessibility to out-of-school learning environments, taking into account their grade level and gender variables. For the survey, 3 science teachers and 1 academician who is an expert in the field of science education took expert opinions, made necessary corrections and made it ready before implementation. According to the data obtained, it was concluded that the majority of secondary school students were not taken or could not go even though there were out-of-school learning environments in the province where they lived.