Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin müzakereye katılma yasağı
Prohibition of participation in negotiations of the members of the board of directors of joint stock company
- Tez No: 844645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLBASMIŞ HIZLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Çalışmamızda anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin müzakereye katılma yasağına ilişkin TTK m. 393 incelenmiştir. Bu çerçevede müzakereye katılma yasağının amacı, Türk hukukundaki tarihî gelişimi, muhatapları, emredici niteliği ve benzer hukuki müesseselerle ilişkisine yer verilmiştir. Keza yasağın yönetim kurulu üyelerini tâbi kıldığı toplantıya katılmama ve oy kullanmama yükümlülükleri üzerinde durulmuş, bu yükümlülüklerin başka birtakım hak ve yetkilere kısıtlama getirip getirmediği, yönetim kurulunun toplantı ve karar nisaplarına etkisi, nisap eksikliğine yol açması hâlinde menfaat çatışması yaratan konunun nasıl karara bağlanabileceği sorununa ilişkin çözümler araştırılmıştır. Bundan başka yasağın uygulanma şartları, dürüstlük kuralının bu şartlara etkisi ve yasağın uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüt doğarsa nasıl bir yol izleneceği hakkında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca kanunun yasağın ihlâline bağladığı hukuki sorumluluk yaptırımı ile öğretide ve Yargı kararlarında tartışılan, yasağa aykırı bir şekilde alınan kararın geçerliliği sorunu irdelenmiştir. Son olarak yasağın ihlâli dolayısıyla gündeme gelebilecek diğer sonuçlar hakkında da değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, article 393 of the TCC regarding the prohibition of participation in negotiations of the members of the board of directors of joint stock companies is analyzed. Within this framework, the purpose of the prohibition to participate in negotiations, its historical development in Turkish law, its addressees, its mandatory nature and its relationship with similar legal instruments are analyzed. Likewise, the obligations of non-participation in meetings and non-voting that the prohibition imposes on the members of the board of directors are emphasized, whether these obligations impose restrictions on certain other rights and powers, their effect on the meeting and decision quorums of the board of directors, and solutions to the problem of how the issue that creates a conflict of interest can be resolved in the event of a lack of quorum are investigated. Furthermore, the conditions for the application of the prohibition, the effect of the good faith rule on these conditions, and the procedure to be followed in case of any doubt as to whether the prohibition will be applied or not are explained. In addition, the legal liability sanction imposed by the law for the violation of the prohibition and the question of the validity of the decision taken in violation of the prohibition, which is discussed in the doctrine and judicial decisions, have been analyzed. Finally, other consequences that may arise due to the violation of the prohibition have been evaluated.