Banka-temelli finansal gelişme, biyo-yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyümenin CO2 emisyonu üzerindeki etkileri: Avrupa Birliği (AB) ekonomisi üzerine bir uygulama
The effects of bank-based financial development, bio-renewable energy consumption and economic growth on CO2 emissions: An application on the economy of the European Union (EU)
- Tez No: 844663
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT DUMRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Enerji, Banking, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
CO2 emisyonu çevresel bozulmanın ana göstergesidir. Dolaysıyla düşük-karbon seviyesindeki ekonomik büyümenin sağlanması için yenilenebilir enerji, özellikle biyo enerji kullanımının gelişmesi gerekmektedir. Bu durumda finansal gelişme, özellikle banka sektörü gelişmesi biyo enerjiyi geliştirip düşük-karbon seviyesindeki ekonomik büyümeyi sağlayabilir. Bu çalışmada 1993-2020 yılları arasında Avrupa Birliği (AB) ekonomisi üzerine banka-temelli finansal gelişme, biyo-yenilenebilir enerji tüketimi ve ekonomik büyümenin CO2 emisyonu üzerindeki etkileri çevresel Kuznets eğrisi (ÇKE) hipotezi çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmada karşılaştırmalı bir ampirik analiz yapılması için seçilen ülkelerin gelir düzeyine dayalı çoklu panel uzun dönemli regresyon tahmini yöntemleri uygulanmıştır. Ampirik analizde ÇKE hipotezinin anlamlılık olasılığının yüksek gelirli ülkeler için daha fazla olduğu, düşük gelirli ülkeler için ise daha az olduğu bulunmuştur. Halbuki ülkelerin gelir düzeyi ne kadar yüksek olsa da fosil enerji tüketimine bağımlılıkları azaltılmadıkça ÇKE hipotezinin anlamlılık olasılığı daha düşük olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öte yandan biyo-yenilenebilir enerji tüketiminin CO2 emisyonu üzerindeki negatif etkisinin tüm ülkeler için anlamlı olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte banka-temelli finansal gelişmenin CO2 emisyonu üzerindeki doğrudan ve biyo-yenilenebilir enerji tüketimini ılımlılaştıran dolaylı negatif etkisinin sadece yüksek gelirli ülkeler için anlamlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca panel nedensellik test analizinde CO2 emisyonu ve ekonomik büyüme arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin düşük gelirli ülkeler için anlamlı olduğu, ekonomik büyümeden CO2 emisyonuna tek yönlü ilişkinin ise yüksek gelirli ülkeler için anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
CO2 emissions are the main indicator of environmental degradation. Therefore, it is necessary to develop renewable energy, especially bioenergy development, to ensure low-carbon economic growth. Here, financial development, especially the banking-sector development, can ensure low-carbon economic growth by developing bioenergy. In this study, the effects of bank-based financial development, bio-renewable energy consumption, and economic growth on CO2 emissions for the European Union (EU) economy between 1993 and 2020 were analyzed under the framework of the environmental Kuznets curve (EKC) hypothesis. In this study, multi-panel long-term regression estimation methods based on the income-level of the selected countries were applied to conduct a comparative empirical analysis. In the empirical analysis, the significant probability of the EKC hypothesis was found to be higher for high-income countries while lower for the low-income countries. However, it was revealed that no matter how higher the countries' income-level are, the EKC hypothesis's significant probability becomes lower unless they reduce the dependency on fossil energy consumption. On the other hand, the negative effect of bio-renewable energy consumption on CO2 emissions was found to be significant for all countries. For all that, the direct negative effect of bank-based financial development on CO2 emissions and the indirect negative effect of bank-based financial development on CO2 emissions by moderating biyo-renewable energy consumption were found to be significant for only high-income countries. Moreover, in the panel causality test analysis, the bidirectional causality relationship between CO2 emissions and economic growth was found to be significant for low-income countries, while the unidirectional causality relationship from economic growth to CO2 emissions was found to be significant for the rest.