Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin temel ve ileri yaşam desteği hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine specialty students' knowledge levels about basic and advanced life support
- Tez No: 844676
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda Türkiye'deki aile hekimliği asistanlarının AHA 2020 ve ERC 2021 kardiyopulmoner resüsitasyon kılavuzlarına göre temel yaşam desteği (TYD) ve ileri yaşam desteği (İYD) hakkındaki bilgi ve yeterliliklerinin değerlendirmesi ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. 21 Ağustos 2023- 20 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık eğitimi görmekte olan hekimler oluşturmaktadır. Çalışmamızda sosyodemografik özellikler, KPR uygulama geçmişi, kişisel eğitim ve yeterlilik durumunu öğrenmeye yönelik 20 soru bulunmaktadır. TYD ve İYD ile ilgili 10'ar adet bilgi sorusu bulunmaktadır. Bilgi soruları AHA 2020 ve ERC 2021 kılavuzları referans alınarak oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmamıza %57,2'si (155) kadın, %42,8'i (116) erkek toplam 271 aile hekimliği asistanı katılmıştır. Ortanca yaş değeri 29'dur. Katılımcıların %71,6'sının güncel resüsitasyon kılavuzlarını takip etmemektedir. Mezuniyet sonrası TYD eğitimi alanların oranı %53,9, İYD eğitimi alanların oranı %43,5'tir. Katılımcıların çoğu TYD (%81,5) ve İYD (%91,9) eğitimlerinin tekrar edilmesi gerektiğini düşünmektedir. TYD ile ilgili 10 soruya verilen toplam doğru yanıt medyan değeri 6 (5-7 percentile), İYD ile ilgili 10 soruya verilen toplam doğru yanıt medyan değeri 8 (7-9 percentile)'dir. Kardiyak arresti primer hekim olarak yönetenlerin İYD bilgisi anlamlı ölçüde fazladır (p=0.001). Güncel resüsitasyon kılavuzlarını takip edenler TYD sorularına anlamlı düzeyde (p=0,003) yüksek doğru cevap vermiştir. Mezuniyet sonrası İYD eğitimi alanların hem TYD (p=0,008) hem de İYD (p=0,003) bilgisi anlamlı düzeyde fazla bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız aile hekimliği asistanlarının TYD ve İYD konularında eğitime ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Kılavuz takibinin yaygınlaşması, güncel kılavuzlar eşliğinde teorik ve pratik eğitimlerin belirli aralıklarla düzenlenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Our study aimed to assess the knowledge and competence of family medicine assistants in Turkey regarding basic life support (BLS) and advanced life support (ALS), based on the AHA 2020 and ERC 2021 cardiopulmonary resuscitation guidelines. We also examined the factors influencing this competence. Material and Method: The research, a cross-sectional descriptive survey, took place between 21 August 2023 and 20 October 2023. The study population comprised physicians undergoing family medicine specialty training in Turkey, with 271 participants. Our study includes 20 questions to learn about sociodemographic characteristics, CPR application history, personal training and competence status. There are 10 information questions about BLS and ALS. Information questions were created with reference to AHA 2020 and ERC 2021 guidelines. Results: A total of 271 family medicine assistants, 57.2% (155) of whom were women and 42.8% (116) of whom were men, participated in our study. The median age value is 29. 71.6% of the participants do not follow current resuscitation guidelines. The rate of those who received BLS training after graduation is 53.9%, and the rate of those who received ALS training is 43.5%. Most of the participants think that BLS (81.5%) and ALS (91.9%) trainings should be repeated. The median value of the total correct answers given to 10 questions about BLS is 6 (5-7 percentile), and the median value of the total correct answers given to 10 questions about ALS is 8 (7-9 percentile). Those who manage the cardiac arrest as the primary physician have significantly more knowledge of EMS (p=0.001). Those who follow current resuscitation guidelines gave significantly higher (p=0.003) correct answers to the BLS questions. The knowledge of both BLS (p=0.008) and ALS (p=0.003) in those who received post-graduate BLS training was found to be significantly higher. Conclusion: Our findings highlight the need for providing family medicine assistants with training in BLS and ALS. It is important to promote widespread adherence to guidelines and to organize regular theoretical and practical training sessions, incorporating up-to-date guidelines.