«Эффективность применения биочара на аллювиальной почве в агроценозе с пшеницей (Triticum aestivum L.)»
Alüvyal topraklarda biyokömür uygulamasının buydağ bitkisi üzerine etkinliği
- Tez No: 844682
- Danışmanlar: PROF. DR. Verkhovtseva Nadezhda Vladimirovna
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Rusça
- Üniversite: M. V. Lomonosov Moscow State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Birleşmiş Milletler, gelecek 50 yıl içerisinde dünya nüfusunun 10 milyar olacağını tahmin etmektedir. Dolayısıyla nüfus artışına bağlı olarak gıda talebinin tarım ve çevre üzerinde beklenenden daha fazla olumsuz etkisi olacaktır (Ortas vd., 2012). Gıda üretimini artırmak için toprak kullanıldığından, toprak yapısının bozulması hızlanacak ve verimlilik düşecektir. Tarımda birim alandan daha fazla ürün elde etmenin en önemli koşullarından biri, bitki için gerekli besin maddelerinin gübreleme şeklinde verilmesidir (Chaudhary vd., 2017). Son yıllarda birçok ülkede biochar'a gösterilen ilgi artmaktadır. Bunun nedeni, biochar kullanımının gıda ve bazı çevre sorunlarını çözmenin olası yollarından biri olmasından kaynaklanmaktadır. Biochar, biyokütlenin oksijensiz ortamda yüksek sıcaklıklarda ısıtılması (piroliz) ile elde edilen organik materyaldir. Yüksek özgül yüzey alanı ve negatif yüzey yükü gibi özelliklerinden dolayı yapısı bozulmaya karşı dayanıklıdır. Bitkisel materyal üretiminde toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştirebilen ve bitkisel üretimde verimliliğini artırabilen bir katkı maddesi olarak kabul edilmektedir. (Madari vd., 2017). Bu çalışmanın amacı, agrocenosiste buğday bitkisi yetişen alüvyon toprağın kimyasal özelliklerindeki değişimde biochar'ın etkisini araştırmaktır. Çalışmanın hedefleri ise aşağıdaki gibidir: 1. Alüvyal toprağın biyokömür ve mineral gübrelerle agrokimyasal analizini yapmak, 2. Biyokömür ve mineral gübreler ile alüvyal toprakta buğday bitkisi için vetejasyon sürecinin deneyini yapmak, 3. Biyokömür ile yapılan deneyde buğdayın büyüme sürecindeki fenotipik özelliklerinin analizini yapmak. 4. Biyokömür ile yapılan deneyde buğdaydaki azot, fosfor ve potasyum içeriğinin analizini yapmak.
Özet (Çeviri)
The United Nations estimates that the world population will reach 10 billion in the next 50 years. Therefore, depending on population growth, the demand for food will have a more negative impact on agriculture and the environment than expected (Ortas et al., 2012). As soil is used to increase food production, soil degradation will accelerate and productivity will decrease. One of the most important conditions for obtaining more products per unit area in agriculture is to give the necessary nutrients for the plant in the form of fertilization (Chaudhary et al., 2017). In recent years, interest in biochar has been increasing in many countries. This is because the use of biochar is one of the possible ways to solve food and some environmental problems. Biochar is an organic material obtained by heating biomass at high temperatures (pyrolysis) in an oxygen-free environment. Its structure is resistant to deterioration due to its properties such as high specific surface area and negative surface charge. It is accepted as an additive that can improve the physical, chemical and biological properties of the soil in plant material production and increase its productivity in plant production. (Madari et al., 2017). The aim of this study is to investigate the effect of biochar on the change in the chemical properties of alluvial soil where wheat plants grow in agrocenosis. The objectives of the study are as follows: 1. To make agrochemical analysis of alluvial soil with biochar and mineral fertilizers, 2. To test the vegetation process for wheat plant in alluvial soil with biochar and mineral fertilizers, 3. To analyze the phenotypic characteristics of wheat during the growth process in the experiment with biochar. 4. To analyze the nitrogen, phosphorus and potassium content of wheat in the experiment with biochar.