Antidepresan ilaç kullanan hastaların Bruksizm açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patiens using antidepressant drug in terms of Bruxizm
  1. Tez No: 844683
  2. Yazar: ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ASLI GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı antidepresan ilaç kullanımı olan hastaların bruksizm bulguları açısından değerlendirilmesidir. Çalışmamız Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi kliniğine başvuran 118 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalara uygulanan 6 soruluk bir anket ve klinik değerlendirme yöntemleri ile bruksizm tespiti yapılmıştır. Klinik olarak masseter kası palpasyonunda ağrı ve hipertrofi varlığına, diş aşınmalarına, ağız içi bukkal mukozadaki izlere bakılmış ve hastaların temporomandibular eklem muayeneleri yapılmıştır. Hastalarından elde edilen veriler; seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSGİ) ve serotonin noradrenalin geri alım inhibitörü (SNGİ) tipi antidepresan ilaçlar olarak 2 grupta değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların ilaç kullanma süreleri göz önüne alınarak; 1 yıldan kısa veya uzun süreli kullanımlarına göre gruplandırılıp elde edilen veriler ayrı bir değerlendirilmiştir. 118 hastanın; %81,4'ü (n= 96) kadın, %18,6'sı (n=22) erkektir. Hastaların yaşları 18 ile 77 arasında değişmekte olup ortalama yaş 42.6 ± 14,3 yıldır. Hastaların %57,6'sı (n=68) SSGİ, %42,4'ü SNGİ (n=50) grubu antidepresan kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate patients using antidepressant medications from a bruxism perspective. Our study was conducted on 118 patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry Oral and Maxillofacial Surgery clinic. Bruxism was detected using a 6-question survey administered to patients and clinical evaluation methods. Clinically, masseter muscle palpation and hypertrophy, tooth wear, marks on the intraoral buccal mucosa were examined, and patients' temporomandibular joint examinations were performed. Data obtained from the patients; They were evaluated in two groups as selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) and serotonin noradrenaline reuptake inhibitor (SNRI) type antidepressant drugs. In addition, considering the patients medication use duration; A separate evaluation was made of the data obtained by grouping them according to their use for less than 1 year or for a long time. Of 118 patients; 81.4% (n= 96) were women and 18.6% (n=22) were men. The ages of the patients ranged from 18 to 77 years, with an average of 42.6 ± 14.3 years. 57.6% (n=68) of the patients use SSRI and 42.4% use SNRI (n=50) group antidepressants.