Bir süt işleme tesisinin enerji etüdü
Energy audit of a milk processing plant
- Tez No: 844690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan bu çalışmada muhtelif süt ürünleri üreten bir tesisinin enerji etüdü yapılmıştır. Enerji etüdü yapılan tesiste 2020-2022 yılları arasında ortalama 44378 ton/yıl üretim gerçekleştirildiği, bunun için 1423 TEP/yıl elektrik ve 4223 TEP/yıl doğalgaz enerji tüketimi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre işletmenin hedef enerji tüketim değeri 5141 TEP/yıl olarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre işletmede %9,3 enerji tasarrufu yapılabileceği anlaşılmıştır. Tesisin enerji verimliliğini artıracak projelerin geliştirilmesi amacıyla enerji analizörü ile elektrik ölçümleri, basınçlı hava debimetresi ile basınçlı hava debi ölçümleri, termal kamera ile sıcaklık tespitleri, yüzey sıcaklık probu ile yüzey sıcaklıkları tespiti, baca gazı analizörü ile baca gazı analizleri, ultrasonik sıvı debimetresi ile sıvı akışkan debi ölçümleri, ultrasonik sızıntı dedektörü ile basınçlı hava kayıpları, pitot tüpü ile basınç ölçümü ve pervane hız probu ile çizgisel hız ölçümleri yapılmıştır. Kazanlarda, elektrik motorlarında, pompalarda, soğutma sistemlerinde, basınçlı hava sistemlerinde, fan sistemlerinde ve aydınlatma sistemlerinde yapılan ölçümlere göre enerji tasarruf projeleri öngörülmüştür. Önerilen projeler sonucu 5360 TEP/yıl enerji tasarrufu sağlanabileceği tespit edilmiştir. Bu değer mevcut enerji tüketiminin %5,4'üne karşılık gelmektedir. Sonuç olarak işletmede uygulanacak projeler sonunda aylık 4102 ton üretim değerinin altında işletmenin hedef tasarrufa ulaşılamayacağı ve bu üretim değerinin altı için yeni tasarruf projelerinin geliştirilmesi gerektiği, bu değerin üzerinde üretim değerleri için hedef tasarruf değerinin sağlandığı hatta daha fazla tasarruf sağlanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an energy audit of a facility producing various dairy products was conducted. It was determined that the facility, where an energy audit was conducted, produced an average of 44378 tons/year between 2020-2022, with an energy consumption of 1423 TEP/year of electricity and 4223 TEP/year of natural gas. According to the data obtained, the target energy consumption value of the enterprise was determined as 5141 TEP/year. According to this result, it was understood that 9.3% energy saving could be achieved in the enterprise. In order to develop projects that will increase the energy efficiency of the facility, electrical measurements with energy analyzer, compressed air flow measurements with compressed air flowmeter, temperature detection with thermal camera, surface temperature detection with surface temperature probe, flue gas analysis with flue gas analyzer, liquid fluid with ultrasonic liquid flowmeter. Flow rate measurements, relative humidity rate with indoor air quality probe, compressed air losses with ultrasonic leak detector, pressure measurement with pitot tube and linear velocity measurements with fan speed probe were made. Energy saving projects are foreseen according to measurements made in boilers, electric motors, pumps, cooling systems, compressed air systems, fan systems and lighting systems. It has been determined that 5360 TEP/year energy savings can be achieved as a result of the proposed projects. This value corresponds to 5.4% of the current energy consumption. As a result, at the end of the projects to be implemented in the enterprise, it has been understood that the target savings of the enterprise cannot be achieved below the monthly production value of 4102 tons and that new savings projects must be developed for below this production value, and that the target savings value is achieved for production values above this value and even more savings can be achieved.