Mezogözenekli yeni tip faz değiştiren malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mesoporous new type phase change materials
  1. Tez No: 844691
  2. Yazar: RUKEN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KARAGÖZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Termal enerji duyulur ısı veya gizli ısı olarak depolanabilir. Faz değiştiren malzemeler (FDM), gizli ısı depolayabilen ve depoladığı bu enerjiyi ihtiyaç duyulduğunda kullanabilmemizi sağlayan malzemelerdir. Parafinler, yağ asitleri, polimerler ve bunların ötektikleri yüksek katı-sıvı entalpilerinden dolayı FDM olarak kullanılabilirler. İnorganik tuzlar ve tuz hidratları, çoğu uyumsuz kristalleşmeden muzdarip olsa da FDM olarak işlev görebilirler. Saf FDM'ler faz geçişi üzerine molar hacimdeki büyük değişimlerinden kaynaklanan, kullanım sırasında sızıntı, düşük termal transfer gibi dezavantaj sergiler. Bu dezavantajlar yüksek gözenekli matrislerde doyurularak hafifletilebilir. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak için ayrıca umut vadeden gözenekli matris sınıfı olan mezogözenekli silika nano malzemelerden (MSN) faydalanılabilir. MSN'ler yüksek yüzey alanı ve gözenek hacmi, yüksek kimyasal ve termal kararlılığı kolay kullanım alanı sunar. Kimyasal sentez yoluyla MSN'lerin dokusal, morfolojik ve yüzey özellikleri farklılaştırılabilir. Yapılan bu tez çalışmasında mezogözenekli silika matrisleri olan nanokompozit faz değişim malzemeleri sentezlenmiştir. Tek aşamada gerçekleştirilen bu çalışmada Setil alkol ve Dokosan kullanılarak mezogözenekli FDM sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen FDM'lerin yapısal ve termal özellikleri DSC, FT-IR ve SEM teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The thermal energy can be stored as sensible heat or latent heat. Phase change materials (PCMs) are materials that can store latent heat and allow us to this stored energy when is needed. Parafins, fatty acids, polymers and their eutectics can be used as PCMs due to their high solid-liquid enthalpies. Inorganic salts and salt hydrates, despite suffering from most incompatible crystallization can also function as PCMs. Pure PCMs exhibit disadvantages such as leakage, low thermal conductivity and storage capacity due to the large change in molar volume during phase transition. These disadvantages can be alleviated by saturating them in high-porosity matrices. Additionally, promising porous matrix class called mesoporous silica nanomaterials (MSN) can be utilized to eliminate these drawbacks. MSNs offer high surface area, pore volume, chemical and thermal stability and easy applicability. The structural, morphological and surface properties of MSNs can be tailored through chemical synthesis. In this thesis study, nanocomposite phase change materials with mesoporous silica matrices were synthesized. Mesoporous FDM synthesis was carried out using Cetyl alcohol and Dokosan which was carried out in one step at this study. Structural and thermal properties of synthesized FDMs were elucidated using DSC, FT-IR and SEM techniques.