Eskuletinin in-vivo ve ex-vivo sıçan migren modellerinde ağrı davranışı ve migren ağrısından sorumlu mekanizmalar üzerine etkileri
Effects of esculetin on pain behavior and mechanisms underlying migraine pain in in-vivo and ex-vivo rat models of migraine
  1. Tez No: 844697
  2. Yazar: AYÇA NUR GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan çalışmada, kumarin türevlerinden Eskuletin isimli fitokimyasalın, sıçanlarda nitrogliserin (NTG) ile oluşturulan in-vivo ve ex-vivo migren modellerinde migren ile bağlantılı belirteçler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İn-vivo deneylerde Wistar erkek sıçanlar 7 gruba ayrıldı (n=7/grup). Migren modeli 10 mg/kg NTG (i.p.) uygulaması ile oluşturuldu. Migren modelinde Eskuletin'in farklı dozlarının (5, 10 ve 20 mg/kg) etkisi test edildi ve pozitif kontrol olarak migren ilacı sumatriptan uygulandı. Ayrıca Eskuletin'in tek başına etkisi de test edildi. Ex-vivo trigeminovasküler preparatlarda (n=8/grup) NTG ile indüklenen kalsitonin gen-ilişkili peptid (CGRP) salımı üzerine Eskuletin'in (100 μM) etkisi test edildi. Mekanik hiperaljezi von-Frey testi ile, in-vivo ve ex-vivo örneklerde CGRP ve beyin sapı c-Fos düzeyleri ELISA ile, meningeal mast hücreleri ise toluidine-blue boyaması ile değerlendirildi. Veriler one-way ANOVA ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Esculetin, one of the coumarin derivatives, on migraine-related markers in in-vivo and ex-vivo migraine models induced by nitroglycerin (NTG) in rats. In the in-vivo experiments, Wistar male rats were divided into 7 groups (n=7/group). The migraine model was established by 10 mg/kg NTG administration. Different doses of Esculetin (5, 10, and 20 mg/kg) was tested in the migraine model and migraine drug sumatriptan was administered as a positive control group. The effect of Esculetin alone was also tested. In ex-vivo trigeminovascular preparations (n=8/group), the effect of Esculetin (100 μΜ) on the release of calcitonin gene-related peptide (CGRP) induced by NTG. Mechanical hyperalgesia was assessed by von-Frey filaments and CGRP concentrations in in-vivo and ex-vivo samples and c-Fos expression in brainstem by ELISA and meningeal mast cells by toluidine-blue staining. Data were compared by one-way ANOVA.