Eskişehir ve çevresinin sismik risk analizi
Seismic risk analysis for Eskişehir province
- Tez No: 84470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
IX ÖZET Aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemiz depremler sonrası önemli can ve mal kaybına maruz kalmaktadır. Bu çalışma Eskişehir ve çevresi için deprem tehlikesi hesabını içermektedir. İnceleme alanımız (39.00 - 41.00) K - (29.00 - 32.00) D koordinatları ile sınırlandırılmış olup yaklaşık 300 km2'lik bir çapa sahiptir. Bu çalışmanın birinci bölgesinde depremler, Türkiye'nin sismotektonik yapısı ve Eskişehir'in jeolojik durumu ve deprem geçmişi hakkında bilgi verilmiştir. Deprem gibi bir doğal afet zaman, yer ve büyüklük bakımından rassallık gösterdiğinden dolayı gelecek depremlerin tahmininde bir takım olasılıksal ve istatistiki yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler Gutenberg - Richter, Gumbel, Poisson, Weibull yöntemleridir, îkinci bölümde ise bu yöntemler hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bir önceki bölümde bahsedilen yöntemler kullanılarak (39.00 - 41.00) K - (29.00 - 32.00) D koordinatları arasında kalan bölgeye uygulandı ve gelecekte olabilecek depremler için tahminde bulunuldu. Daha sonraki kısımlarda ise Eskişehir'in sıvılaşmaya,Medvedev ve davranış spektrumlarına göre mikrobölgelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our country is exposed to great number of life and property losses due to being on the active earthquake belts. This study contains earthguake hazard calculation for Eskişehir province. This area is between (39.00 - 41.00JN - (29.00 - 32.00)E coordinates and it is approximately 270 km2 in radius. In the first section of this study, earthquakes, seismotectonics state of Turkey, geological position and earthquake history of Eskişehir have been explained. A nature disaster like earthquake shows randomness by time, place and magnitude. Therefore, we will predict the magnitudes of future earthquakes by using datas of previous earthquakes. There are many different methods for estimating the magnitudes of future' s earthquakes. In the second section of this study, we examined the four methods, those are Gutenberg-Richter, Gumbel, Poisson and Weibull. In the third section, Gutenberg-Richter, Gumbel, Poisson and Weibull methods are applied the region which is between (39.00 - 41.00)N - (29.00 - 32.00)E coordinates and estimated about future's earthquakes. In the last section, microzonation of Eskişehir is done according to liquefaction, Medvedev and response spectra.