40 yaş altı meme kanseri tanısı alan hastaların dinamik meme Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) özellikleri ve patolojik korelasyonu
Dynamic breast Magnetic Resonance Imaging (MRI) features and pathological correlation of pati̇ents diagnosed with breast cancer under the age of 40
  1. Tez No: 844712
  2. Yazar: VELİCAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SOYDAN MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: 40 yaş altı meme kanseri tanısı alan hastalarda meme Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları ve patolojik özellikler rutin hasta grubu olan 50 yaş ve üstüne göre farklılık gösterebilir. Çalışmamızda bu iki grubun MRG ve patolojik bulgularını inceleyip karşılaştırmak ve 40 yaş altı meme kanserlerini daha iyi tespit edebilecek farklılıkları bulmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2017-2021 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde radyoloji kliniğinde yapılan kor biyopsi sonucunda meme kanseri tanısı alan, 'Picture Archiving and Communication Systems' (PACS)'ta dinamik kontrastlı meme MRG'si mevcut, MRG'de kitle kontrastlanması gösteren, patolojik verileri eksiksiz olan 40 yaş altı ve 50 yaş üstü seksener (toplamda 160) hasta dahil edildi. MRG parametrelerinden: meme arka plan kontrastlanması, fibroglandüler doku yoğunluğu, meme cilt kalınlığı ve ödemi; kitleye ait: marjin, T2 sinyali, kontrastlanma paterni, kinetik eğri, 'Apparent diffusion coefficient' (ADC) değerleri, volümetrik ölçüm değeri ve en geniş çaplar incelenip kaydedildi. Patolojik verilerden ise kitlenin histopatolojik karsinom tipi, moleküler subtipi ve grade incelemesi yapıldı. Her iki hasta grubunda incelenen tüm parametrelerin verileri ortaya kondu ve iki grup arasında karşılaştırılma yapıldı. Ayrıca her iki grup içinde parametrelerin birbiriyle olan ilişkileri de araştırıldı. İstatistiksel analizler ise SPSS versiyon 25.0 kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast Magnetic Resonance Imaging (MRI) findings and pathologic features in patients diagnosed with breast cancer under the age of 40 may differ from those aged 50 and over, which is the routine patient group. The aim of this study is to examine and compare the MRI and pathologic findings of these two groups and to find differences that may better detect breast cancers under the age of 40. Materials and Methods: The study included patients who were diagnosed with breast cancer as a result of the core biopsy performed in the radiology clinic at the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital between 2017 and 2021 and had a dynamic contrast-enhanced breast MRI in Picture Archiving and Communication Systems (PACS) and mass contrast enhancement in the MRI. 80 patients each (160 in total) under the age of 40 and over the age of 50 with complete pathological data were included. MRI parameters: background paranchymal enhancement, fibroglandular tissue density, breast skin thickness, and edema; belonging to the mass: margin, T2 signal, contrast enhancement pattern, kinetic curve, Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values, volumetric measurement value, and largest diameters were examined and recorded. From the pathological data, the histopathological subtype, molecular subtype, and grade of the mass were examined. The data of all parameters examined in both patient groups were presented and compared between the two groups. In addition, the relationships between the parameters in both groups were also investigated. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0.